Αιγέας Πετριών-ΠΑΟ Κανήθου
Κριεζών
2-1    T

Καλά στην υγεία του ο ντε Σόουζα

Ευχάριστα είναι τα νέα από το νοσοκομείο Χαλκίδας όπου νοσηλεύεται ο βραζιλιάνος ακραίος του ΑΟΠ Κηφισιάς Ιγκόρ Σοάρες ντε Σόουζα που έχασε τις αισθήσεις του στο 8-12 του 5ου σετ στον αγώνα της ομάδας του με τον Ηρακλή Χαλκίδας.

Μετά τις 21.30 βρήκαν τα αποτελέσματα των πρώτων εξετάσεων και είναι όλα αρνητικά ωστόσο διαπιστώθηκαν συμπτώματα υπερκόπωσης και κρίθηκε η παραμονή του στο νοσοκομείο όπου αύριο θα γίνει αξονική εξέταση για να αποκλειστούν όλα τα ενδεχόμενα. Από την πρώτη στιγμή κοντά στον αθλητή βρέθηκαν ο πρόεδρος του ΑΟΠ Κηφισιάς Γιώργος Παπαδόπουλος και ο φυσικοθεραπευτής Μαρίνος Κοσμάς.
Πιο συγκινητική όμως είναι η παρουσία του συμπατριώτη του και παίκτη του Ηρακλή Χαλκίδα Ντέιβιντ Σιλβέιρα Μότα ο οποίος τον συνόδευσε στο νοσοκομείο και παραμένει στο πλευρό του.
.

Ήττα για τον Ηρακλή Χαλκίδας SEAJETS από την Κηφισιά

Η Κηφισιά νίκησε με 3-2 σετ τoν Ηρακλή στο θρίλερ της Χαλκίδας αλλά τα πανηγύρια πάγωσαν από την περιπέτεια του Ιγκόρ Ντε Σόουζα. Ο Βραζιλιάνος παραπονέθηκε για πόνους στο στήθος και στο 8-12 του τάι μπρέικ έπεσε στο τερέν και μεταφέρθηκε για τις πρώτες βοήθειες στο νοσοκομείο Χαλκίδας.

Η Κηφισιά είχε μεγάλους πρωταγωνιστές τους Χαντ, Σόουζα. Προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ των σετ και είχε τέσσερα ματς μπολ στο 4ο σετ. Τελικά επικράτησε στο τάι μπρέικ. Ντεμπούτο έκανε και ο Παπαγγελόπουλος που μπήκε αλλαγή στα δύο τελευταία σετ. Ο Ηρακλής Χαλκίδας γνώρισε δεύτερη συνεχόμενη ήττα και είχε πρώτους σκόρερ τους Γκόμεζ, Μότα.

Διακύμανση:
1ο σετ:  4-8, 13-16, 18-21, 20-25
2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-18, 30-28
3ο  σετ: 4-8, 16-13, 19-21, 21-25
4ο σετ: 8-6, 16-15, 20-21, 33-31
5ο σετ: 3-5, 7-10, 8-12, 10-15

* Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 3 άσσους, 80 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 5 άσσους, 69 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ Χ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 12  (5/18 επ, 7 μπλοκ), Κολτσιάκης 1 (1/4 επ, 43% υπ -29% άριστες), Γκόμεζ 31 (30/62 επ, 1 μπλοκ), Τσολάκος 11 (10/19 επ, 1 άσσος), Μότα 28 (26/48 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ -16% άριστες), Γκελίνσκι 1 (1/2επ) / Τσαδήμας (λ, 65% υπ -29% άριστες), Μακ Γουίλιαμ 8 (7/18 επ, 1 άσσος, 58% υπ -47% άριστες), Αναστασόπουλος.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χαντ 27(24/56 επ, 3 μπλοκ), Ντε Σόουζα 24 (21/38 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 63% υπ -37% άριστες), Παπαγγελόπουλος 12 (9/15 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σονάρι 12 (7/12 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Εφραιμίδης 7 (7/14 επ) / Κάπελλας (λ 67% υπ – 39% άριστες), Χριστοδουλάκης (λ), Παπαδόπουλος, Σουλτανόπουλος 1 (1/1 επ).
Δηλώσεις προπονητών
Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης είπε: «Κατ΄αρχήν εύχομαι περαστικά στον Σοάρες και να τον δούμε πάλι στα γήπεδα γρήγορα. Εγινε δυνατός αγώνας αλλά ήμασταν πολύ νευρικοί στα κρίσιμα σημεία. Δεν πήγαμε καλά στο σερβίς που είναι το δυνατό μας στοιχείο. Είχαμε ευκαιρία στο 3ο σετ όπου προηγήθηκαμε μέχρι τα μισά και δεν αξιοποιήσαμε την υπεροχή μας σε εκείνο το σημείο. Εάν κάναμε το 2-1 σετ πολλά θα ήταν διαφορετικά. Η Κηφισιά έπαιξε πιο ελεύθερα και νίκησε δίκαια.  Κρατάμε την επανεμφάνιση του Μότα και την άνοδο του Γκόμεζ ο οποίος μαζί με τους συνεργάτες μου δουλεύει πολύ. Ο Γκόμεζ τους προηγούμενους μήνες είχε μείνει πολύ πίσω. Παρά την ήττα κρατάμε τον βαθμό και κρατάμε την 4η θέση που είναι και ο μεγάλος στόχος».

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Ο αγώνας και το αποτέλεσμα για μας πέρασε σε δεύτερη μοίρα λόγω του Ιγκόρ. Τώρα μετά από αρκετή ώρα που μάθαμε και τα ευχάριστα νέα για την πορεία της υγείας του μπορούμε να μιλήσουμε για βόλεϊ αφού του ευχηθούμε περαστικά. Εγινε μία φάση στο 2ο σετ όπου έκανε άμυνα και αισθάνθηκε δυσφορία. Βγήκε για λίγο και μου είπε πως είναι καλά και έτοιμος να επιστρέψει όπως και έγινε. Μετά από περίπου μία ώρα αγώνα στο 5ο σετ αισθάνθηκε δυσφορία και η συνέχεια είναι γνωστή. Το παιχνίδι ήταν πιο κοντά στο να νικήσουμε με τρίποντο παρά να πάει στο τάι μπρέικ. Θεωρώ πως πετάξαμε έναν βαθμό. Ημασταν αρκετά ικανοποιητικοί στην τακτική μας. Για άλλη μία φορά κάναμε μεγάλη προσπάθεια. Το δίποντο δεν λέει τίποτα για τη βαθμολογία. Το πρωτάθλημα έχει πολλούς αγώνες ακόμα με πολλούς αγώνες που θα κριθούν στον πόντο οπότε συνεχίζουμε και προετοιμαζόμαστε για τον αγώνα με τον Φοίνικα στην έδρα μας».

Από νίκη σε νίκη ο Α.Ο.Ν.Α.

O A.O.N.A. συνεχίζοντας την ανοδική του πορεία επικράτησε με το ευρύ 4-0 του Όλυμπου Γυμνού.
Με τον Β.Ζέρβα στο πάγκο πήρε ακόμη ένα τρίποντο κάνοντας συγχρόνως την καλυτερή του φετινή εμφάνιση.
Σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο και λόγω της βροχής οι παίχτες του Α.Ο
.Ν.Α.δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα απέναντι στον αγνώριστο Όλυμπο.
Η Αρτάκη επέβαλλε το ρυθμό της από την αρχή ανοίγοντας το σκορ στο 21΄ με τον Γκάβαλη έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Λούκα.
Οι ρόλοι στο 28΄ αντιστράφηκαν με τον Γκάβαλη να σερβίρει και τον Λούκα να χρίζεται σκόρερ κάνοντας το 2-0.
Η Αρτάκη ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη στο 43΄ με τον Μπασινά να εκμεταλλεύεται λάθος του Μωραίτη πλασάροντας για το 3-0.
Στην επανάληψη και ενώ όλοι περίμεναν τον Όλυμπο να αντιδράσει η Αρτάκη με περίτεχνη ενέργεια και σουτ στο 58΄ του Γκάβαλη  έκανε το 4-0 δίνοντας ευρεία έκταση στη νίκη.

Η μοναδική επίσκεψη στα καρέ του Τσάμαρη για τον Όλυμπο ήταν στο 73΄ με τον πορτιέρο του Α.Ο.Ν.Α. να νικάει τον νεαρό Σταματούκο.

Στο τελευταίο τέταρτο οι Αρτακιανοί έσβησαν τις μηχανές κρατώντας δυνάμεις για το βράδυ στη κοπή πίτας του συλλόγου δείχνοντας και τις χορευτικές τους ικανότητες.

A.O.N.A:
Τσάμαρης Κολιόπουλος Μπαλαμπάνης Μπισμπικόπουλος Ταψής Μαστροκώστας( 46΄Αγγελάκης) Λούκας(65΄ Γραμματικόγιαννης) Κονόμι Λειβαδίτης Γκάβαλης(75΄Λάμπρου) Μπασινάς

Όλυμπος Γυμνού:
Μωραίτης(60΄ Γιαννούλης) Κηρύκος Ρουμπής Σακκής Θωμόπουλος Ζαχαριάς(33΄Αργύρης) Ντούρμας Ρωμανός Κοτρογιάνης Σταματούκος

Διπλό ο Δύστος μέσα στον Αγ. Ιωάννη

Διπλό μέσα στο Γήπεδο Αγ, Ιωάννη πήρε ο Δύστος που επικράτησε στο γειτονικό ντέρμπι του Άρη με 2-0 σε ένα αγώνα όπου η ομάδα  του Δύστου ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και εκμεταλλεύτηκε τις δύο ευκαιρίες κάνοντας τα δύο γκολ ενώ είχε ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο και άλλες ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ.
Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν αλλά η καλά οργανωμένη άμυνα του Δύστου δεν επέτρεψε απειλές για την εστία του Δύστου.
Στο 14' η ομάδα του Δύστου άνοιξε το σκορ με τον αρχηγό του τον Ηλία που πέτυχε το 0-1.
Στην επανάληψη και πάλι ο Δύστος είχε τον έλεγχο και χωρίς να κινδυνεύσει κατάφερε να κλειδώσει την νίκη του στο 79' με γκολ που σημείωσε ο Πηλιχός και ήταν το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα που έδωσε στον Δύστο το τρίποντο και πήγε στους 16 βαθμούς ενώ ο Άρης παρέμεινε στους 19.

Αρης Αγ. Ιωάννη: Γρ Γκογκορώσης
 Γκογκορώσης,. Μήτρου Στ,  (Μακρυγιάννης), Ν. Φέλερης, Ποδαράς, Δροσάτος, Μάλλιος, Φωτιάς, Θεοδωρακόπουλος (. Mήτρου Ελ), Παναγιάρης (Δημητρίου), Κοντραζίου,  Φέλερης (Καλαμιώτης).
ΑΟ Δύστου: Παν. Ηλίας
Μπαρόλας, Γ. Δροσάτος, Α.-Π. Πιλάτης, Τσάλας, Μαστροκώστας, Γ. Πηλιχός, Πηρουνάκης (79'  Πιλάτης), Α. Πηλιχός (87' Μαχιλάί), Κιούσης (84'  Πιλάτης Κ), Μπόκαρης (88' Παγώνης).

Ελλήσποντος - Λήλας 0-1 με .....ήρωα τον Μαντά

Σπουδαίο «διπλό» πήρε ο Λήλας, στο γειτονικό ντέρμπι, κόντρα στον Ελλήσποντο, επικρατώντας με 1-0, χάρις σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καραχάλιου στο 20'. Η ομάδα του Γιώργου Λάμπρου, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα που είχε από το 15', κατάφερε να αποδράσει με το πολυπόθητο τρίποντο, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον γκολκίπερ Μαντά. Σε κακή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος λόγω της βροχόπτωσης, δυσκόλεψε αρκετά τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς, κερδίζοντας πέναλτι στο 15' μετά την ανατροπή του Αγγελάτου (αποβλήθηκε με 2η κίτρινη). Ο Λάζρι, ο οποίος ανέλαβε την εκτέλεση νικήθηκε από τον εξαιρετικό Μαντά. Στο 20' οι ρόλοι αντιστράφηκαν, αφού ο Λήλας κέρδισε πέναλτι και ο Καραχάλιος το εκμεταλλεύτηκε ανοίγοντας το σκορ (0-1). Στο 25', οι φιλοξενούμενη έχασαν την καλύτερη ευκαιρία τους στο ματς, αφού ο Τσομπάνης έκανε... άνω κάτω την αντίπαλη άμυνα, αλλά το πλασέ του σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Αγριοδήμου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ανέβασαν... στροφές, δημιούργησαν ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία, όμως η αστοχία και η εξαιρετική εμφάνιση του Μαντά τους στέρησαν το γκολ της ισοφάρισης. Στο 67' ο Νάτσης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, όμως ο Μαντάς είπε «όχι». Ίδια κατάληξη της φάσης και στο 74', μετά από ωραία ενέργεια του Νικολάου, αλλά πάλι ο Μαντάς αρνήθηκε να παραβιαστεί η εστία του.

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε την ομάδα του Λήλα νικήτρια, πετυχαίνοντας σπουδαία νίκη σε μία δύσκολη έδρα, παρά τα διοικητικά προβλήματα που έχουν ταλαιπωρήσει το τελευταία διάστημα την ομάδα από το Βασιλικό.

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ Ν. ΛΑΜΨ. : (Γιάννης Καρβέλης) ΑΓΡΙΟΔΗΜΟΣ, ΚΑΤΣΙΚΑΒΑΛΗΣ, ΝΑΤΣΗΣ, ΚΟΥΣΕΡΗΣ, ΚΟΥΤΣΑΒΛΗΣ, ΝΟΝΑΣ (64΄ ΚΟΝΤΑΚΗΣ), ΝΙΚΟΛΑΟΥ, ΛΑΜΠΡΟΥ, ΚΟΥΤΡΑΣ, ΣΠΥΡΑΚΗΣ.

ΛΗΛΑΣ ΒΑΣ. : (Γιώργος Λάμπρου) ΜΑΝΤΑΣ, ΤΖΑΒΡΑΣ, ΣΕΪΝΤΑΡΑΣ, ΚΑΡΛΑΤΗΡΑΣ, ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ, ΑΓΓΕΛΑΤΟΣ Γ., ΚΑΤΣΙΜΠΡΑΣ, ΚΑΡΑΧΑΛΙΟΣ (ΜΕΤΟΧΙΑΤΗΣ 90'), ΤΣΟΜΠΑΝΗΣ (89' ΤΣΟΥΡΑ), ΜΑΣΤΡΟΚΩΣΤΑΣ, ΑΓΓΕΛΑΤΟΣ Δ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΦΩΤΗΣ, ΔΕΛΧΑΣ, ΑΝΤΩΝΙΟΥ

ΡΕΠΟΡΤΑΖ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΝΑΡΗΣ

Δίκαιη επικράτηση της Καστέλλας 3-1 τον Αστ. Βατώντα

Μετά από μιά πειστική εμφάνιση η Καστέλλα επιβλήθηκε στο γήπεδο της επί του Αστ.Βατώντα με 3-1. Η ομάδα του Γ.Παπαθεωδόρου έχοντας τον έλεγχο σέ όλη την διάρκεια του ματς δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τα ηνία ερχόμενη με κεκτημένη ταχύτητα από την νλικη της μέσα στο Αυλωνάρι.
Το σκορ άνοιξε στο 16΄όταν ο Μπασινάς πέρασε εξαιρετική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας και εκεί ο αειθαλής Ζήσης πλάσαρε επιτυχώς τον Βάρκα κάνοντας το 1-0 .
Στο 27' με φάση καρμπόν έγινε το 2-0 ,ο Μπασινάς αυτή την φορά σέρβιρε στον Τζαμίχα και ο τελευταίος με ωραίο πλασέ 'εστειλε την μπάλα στα δίχτυα για δεύτερη φορά.
Το σκορ στο ημίχρονο θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο αν ο Βάρκας σε δύο περιπτώσεις δεν έλεγε όχι στις ορέξεις των γηπεδούχων ,την μια στο 37΄΄οταν με τα ακροδάχτυλα έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Τζαμίχα και η άλλη στο 41΄όταν έδιωξε εντυπωσιακά το σουτ από τον Γκίκα.

Στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού ο Αστ.Βατώντα μπήκε πιο δυνατά με σκοπό να μειώσει και θα το είχε καταφέρει στο 56΄όταν ο Κούκα ελίχθηκε ωραία στην περιοχή όμως το σουτ που επιχείρησε βρήκε το αριστερό δοκάρι του Κηρόπουλου.
Στην αμέσως επόμενη φάση ήρθε το 3-0 βάζοντας τέλος στα όνειρα των φιλοξενούμενων,ο Τζαμίχας ξέφυγε από το τεχνητό οφσάιντ πέρασε και τον Βάρκα και πλάσαρε επιτυχώς σε κενή εστία.
Το μόνο που κατάφερε ο Αστ .Βατώντα ήταν να μειώσει στο70 με ένα εξαιρετικό πλασέ του Κούκα.
Δίκαιη επικράτηση λοιπόν της Καστέλλας επί ενός αντιπάλου που δέχεται εύκολα το γκολ ειδικά απέναντι σε ταχυδύναμους επιθετικούς τύπου Τζαμίχα, Ζήση.Η
 διαιτησία των Πόγκα,Πριόνα και Δάλλα ήταν κάτι παραπάνω από εξαιρετική.

Καστέλλα
Κηρόπουλος,Τσούτσης,Κεχαγιάς,Βότσης Χ,Κουρούπης,Μπασινάς,Νικούλης,Γκίκας,Ξυνογαλάς,
ΤζαμίχαςΖήσης(64'Αρχοντούλης)(90'Βότσης Αλ)
Αστ.Βατώντα
Β'αρκας,Τσώκος(46'Ματράκας)Νεσίμι,ΚηρύκοςΝτούκα,Γούναρης,Χασαλάρι,Κούκα,Μιχαηλίδης,
Γιαννουκάκος(72Μαρμαρινός),Σταματίου(46'Κορκόβελος).

Νίκη χρυσάφι ο ΓΣ Κύμης μέσα στην Αμαλιάδα 73-59 τον Κόροιβο

Πολύτιμη νίκη με την οποία απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού, πήρε η Κύμη στην Αμαλιάδα κόντρα στον Κόροιβο.
Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη επικράτησε με 73-59 του Κόροιβου, για την 12η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, βελτίωσε σε 5-7 το ρεκόρ της, ενώ υποχρέωσε τους γηπεδούχους στην 8η ήττα τους.

Ένα ξέσπασμα της Κύμης από τα 6.75 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (4/7 τρίποντα μέχρι το 8΄) τη βοήθησε να ξεφύγει γρήγορα με 9-22 και να μην αγχωθεί μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (13-24). Χωρίς να χάνουν ρυθμό στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 15΄ ακόμη και με 18 πόντους (22-40), αλλά ένα επιμέρους σκορ 10-3 των γηπεδούχων έφερε και πάλι... ζωή στο παιχνίδι (32-43 στο 18΄).

Ωστόσο, οι παίκτες της Κύμης ανέβασαν και πάλι στροφές σε άμυνα και επίθεση στην τρίτη περίοδο, ξέφυγαν ακόμη και με +22 (32-54 στο 24΄) και δε χρειάστηκε να κοιτάξουν πίσω σημειώνοντας την σημαντική νίκη μεσα στην Αμαλιάδα

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 32-46, 46-60, 59-73

Κόροιβος (Καλαμπάκος):
Κάρσον 7 (1), Αντωνάκης, Κον 7 (1), Φλόρβιους 5, ΝτιΚόζι 13 (1), Πόσλεϊ 13 (3), Μιλεντίγιεβιτς, Σκουλίδας 6 (2), Σπυριδωνίδης, Μπεκρής, Χάινς 8.

ΓΣ Κύμης  (Καστρίτης):
Μανωλόπουλος 16 (4), Οκερέαφορ 3 (1), ΜακΓκι 10, ΜακΦάντεν 3 (1), Σμιθ 17 (1), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 8 (2), Τζόουνς 6, Κάιζερ 5, Μπάρλος 7 (1), Εζόμο.

Έκοψε βαθμούς το Μαντούδι από τους Ωρεούς

Στο γήπεδο του Νέου Πύργου πραγματοποιήθηκε ο αγώνας Ωρεοί – Αναγέννηση Μαντουδίου για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος Β΄ Εύβοιας. Ένας αγώνας που τελείωσε χωρίς τέρματα, αφού η ομάδα του Μαντουδίου κατάφερε να κρατήσει αλώβητη την εστία της στην πίεση του πρωτοπόρου ΑΟ Ωρεών.
Ο αγώνας έγινε σε ένα γήπεδο πολύ επιβαρυμένο από την συνεχή βροχή του τελευταίου 24ώρου, βροχή που συνέχισε και σχεδόν σε όλη την διάρκειά του.
Η ομάδα των γηπεδούχων είχε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα τον πρώτο λόγο, είχε την κατοχή και τις περισσότερες καλές στιγμές. Στιγμές που δεν μετουσιώθηκαν σε κάτι περισσότερο μιας και η λάσπη στον αγωνιστικό χώρο «δούλεψε» υπέρ της Αναγέννησης.
Η  πιο καλή στιγμή σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ήλθε στο 84΄, όταν ο Έλβις Γιουκάι εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή του Παράβαλη, η μπάλα πέρασε ανάμεσα από το τοίχος και βρίσκοντας σε σώμα, κατέληξε στο κάθετο δοκάρι.

ΣΣ: δείτε προσεκτικά το φωτορεπορτάζ. Αν και δεν είναι καλό λόγω των καιρικών συνθηκών, θα καταλάβετε κάτω από ποιες συνθήκες έγινε ο αγώνας. Θα διακρίνετε και το πολύ νερό που είχε ο αγωνιστικός χώρος αλλά και την πολύ βροχή που έπεφτε στη διάρκειά του.

ΑΟ Ωρεών

Μαυρούτσικος Δ, Αθανασίου, Σταματονικολός, Γιουκάι, Βασιλείου, Καραπάνος, Μούστος, Μαυρούτσικος Ι Φ, Αναγνωστάκης (60΄ Παριανός), Καπλανάι, Φαράντος (74΄ Καπόλος)

Αναγέννηση Μαντουδίου

Παράβαλος, Πεκτέσης (90΄ Σκουμπρής Ι το), Ραβανός, Τσικτστίρης, Κατζούρας (46΄ Κανταρές), Λιάκος Γ τΣτε, Γαβριήλ, Σκουμπρής Ι τΝ, Τάρλας, Μπίλας, Πριόνας

Δείτε το φωτορεπορτάζ κάνοντας κλικ στη φωτογραφία που ακολουθεί

O Alfred Ashamoah στον ΑΟ Ωρεών

Έναν παλιό γνωστό μας επέλεξε η ομάδα του ΑΟ Ωρεών  για να ενισχύσει την επιθετική του γραμμή.
Μιλάμε βέβαια για τον Alfred Ashamoah,  τον πολύ καλό επιθετικό που αν θυμάστε πρόπερσι έδωσε την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία του νομού μας στην Ακαδημία Ιστιαίας (έβαλε το γκολ στον αγώνα μπαράζ Ερμής Πηλίου – Ακαδημία). Ο Alfred στη συνέχεια μετακόμισε στο Προκόπι, συμμετέχοντας στην «Δόξα», την ομάδα του χωριού.

Παρακολουθήστε σε Video που είχαμε αναρτήσει τον Αύγουστο του 2016 για τον Ashamoh ( εκεί θα δείτε και το γκολ για το οποίο λέμε πιο πάνω).

Είμαστε βέβαιοι πως ο Αlfred θα βοηθήσει και με το παραπάνω την ομάδα των Ωρεών, μιας και εκτός από πολύ καλός ποδοσφαιριστής είναι κατά γενική ομολογία και πολύ καλός χαρακτήρας.

Ταμυναίκός: Μεταγραφές και αποχωρήσεις

Κινείται παντού ο Ταμυναϊκός σε μια προσπάθεια ενίσχυσης για τον δεύτερο γύρο και με στόχο την παραμονή στην κατηγορία, μιας και η βαθμολογική θέση των ομάδων που βρίσκονται πιο πάνω του επιτρέπουν να παλέψει για τον στόχο του.
Κατ αρχήν για επαγγελματικούς λόγους είχαμε δύο αποχωρήσεις.
Ο Αλ. Σταμέλος λόγο επαγγελματικών υποχρεώσεων αποφάσισε να σταματήσει με τον Ταμυναϊκό να τον ευχαριστεί για την προσφορά του.
Ακόμα αποχώρησε ο Ζαρίφης Αναστάσιος και αυτός λόγο επαγγελματικών υποχρεώσεων.
Ακόμα οι τραυματισμοί των Βασ. Καρατζά, Κοκκάλα Βαγγ και Σιλιγαρδάκη αποτελούν το μεγάλο αγκάθι για τον Βαγγ. Λαθουρά τον προπονητή του Ταμυναϊκού και επισπεύδουν μεταγραφές για τις υπόλοιπες 10 αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

Στις μεταγραφές εκτός από τους ήδη Κατσάμπα Παν και Γιαννακόπουλο ο Ταμυναίκός απέκτησε άλλους δύο παίκτες. Τον Παπαδάκη Θεόδωρο από τον Αστέρα Αμαλιάδας έναν εξαιρετικό επιθετικό χάφ και τον Κατσάμπα Κων/νο αμυντικό αδερφό του ήδη αποκτηθέντα Παναγιώτη από τον Διαγόρα Λέσβου.
Η είδηση όμως που ακόμα δεν έχει επισημοποιηθεί είναι ότι το ΔΣ κινείται για την απόκτηση δύο ηχηρών ονομάτων αλλά με μυστικότητα.
Όπως μας αποκάλυψαν είναι σε συζητήσεις με δύο ποδοσφαιριστές ηχηρά ονόματα.