Αποτελέσματα Βαθμολογίες, επόμενες αγωνιστικές

Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ Β΄ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Γ΄ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Α΄ ΕΥΒΟΙΑΣ Β΄ΕΥΒΟΙΑΣ Γ΄ ΕΥΒΟΙΑΣ

Μεγάλο διπλό η Σκεπαστή μέσα στον Βατώντα

Μετά από ένα ματς διαφήμιση για το ποδόσφαιρο η Σκεπαστή πέρασε από το γήπεδο του Βατώντα με εντυπωσιακό τρόπο νικώντας τον Αστέρα με 3-2

Το παιχνίδι άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς μιας και στο 9΄οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ όταν ο Μεσίμι σούταρε ο Αλεξίου απέκρουσε ασθενώς και ο Κούκα που καιροφυλακτούσε με ωραίο σουτ πλάσαρε ωραία στο παράθυρο κάνοντας το 1-0.

Και πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων ήρθε στο 15' ο Γερογιάννης να φέρει το ματς στα ίσια με ωραίο και άπιαστο σουτ στην γωνία του Κυριακόπουλου.
Οι δύο ομάδες πήγαν με το 1-1 στα αποδυτήρια και στο δεύτερο μέρος αποζημίωσαν με τον καλύτερο τρόπο τους φιλάθλους.

Στο 70'με εξαιρετικό φάουλ από πλάγια αριστερά ο Κηρύκος έδωσε πάλι το προβάδισμα στον Αστέρα καρφώνονταν την μπάλα στο αριστερό παράθυρο του ανήμπορου να αντιδράσει Αλεξίου.

Όμως οι της Σκεπαστής δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και βγάζοντας δύο λαγούς από το καπέλο γύρισαν τούμπα το ματς.
Ισοφάρισαν μετά από προσπάθεια του Θαλλασινού Αθ.από αριστερά και άψογο πλασέ για να ολοκληρώσουν τον θρίαμβο με τον Γεωργίου στο 80' με άψογο πλασέ αφήνοντας αγάλματα όλη την άμυνα των γηπεδούχων.
Ρεσιτάλ διαιτησίας  από τους Βρακά,Πασχαλίδη και Ρέτσα.

Αστέρας Βατώντα
Κυριακόπουλος, Χασαλάρι, Τσώκος [53'Σκούρος] Κατσαούνης, Ντούκα, Γούναρης, [54'Γιαννουκάκος], 80'Γούσιας], ,Κηρύκος, Μιχαηλίδης, Κούκα Μεσίμι.

Σκεπαστή
Αλεξίου, Θαλλασινός Ι.του Αθ, Αγιασοφίτης, Καλλίτσης, Καψάλας, Κωνσταντός, Καγατζούδης, [52'Ντέντης], Θαλασσινός Ι του Β, Γεωργίου [82'Γερογιάννης], ΘαλασσινόςΑθ 87'Κατσικογιάννης]Γερογιάννης Δ [76'Τσούπρος]

Νίκη τίτλου ο Απόλλων Ερέτριας 4-2 τον Παντριαδικό

Την όγδοη νίκη του σημειώσε ο Απόλλων Ερέτριας μέσα στην Τριάδα επικρατώντας με 4-2 του Παντριαδικού.
Ο αγώνας ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν την υπεροχή και να καταφέρνουν στο 25' με γκολ του Τσούτη να ανοίγουν το σκορ 1-0.
Ο Απόλλωνας αντέδρασε ισορρόπησε και στο 42' κατάφερε να ισοφαρίσει όταν μετά από σέντρα ο Μώρος πλάσαρε για να φέρει τον αγώνα στα ίσια. 1-1.
Στο 57' οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι και δύο λεπτά αργότερα κέρδισαν πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Τόρα δίνοντας το προβάδισμα στον Απόλλωνα 1-2.
Από το 60' η ομάδα της Ερέτριας έμεινε με δέκα παίκτες λόγο αποβολής του Καρβελά με δεύτερη κίτρινη.
Ο Παντριαδικός στην συνέχεια πίεσε στην προσπάθεια του για ισοφάριση και έχασε στο 62' ευκαιρία με τον Καραντάκη να φέρει τον αγώνα στα ίσια.
Νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους και πάλι με τον Καραντάκη στο 66'.
Στο 77' η Ερέτρια ανέβασε τον δείκτη του σκορ με γκολ που σημείωσε ο Μώρος.
Στο 85' ο Παντριαδικός μείωσε το σκορ με γκολ που σημείωσε ο Μάλιαρης 2-3.

Δυνατό το τελευταίο πεντάλεπτο με τον Παντριαδικό να προσπαθεί να ισοφαρίσει αλλά το γκολ το πέτυχε ο Απόλλων στις καθυστερήσεις με τον Τρεγκάϊ.
Παντριαδικός:
(Βογιατζής): Καραχάλιος, Πασάι, Κερίζα, Τσαλιαγκός, Μάλλιαρης, Γκρινιάρης, Γιωρ. Χασάνδρας, Χαζαρίδης (70' Μουτουσίδης), Τσούτσης, Καραντάκης, Δημ. Χασάνδρας (54' Σκευοφύλαξ, 80' Αναστασίου).
Απόλλων Ερέτριας
(Βαλκάνος): Ερ. Τόρα, Καρβελάς, Ρούσσος, Σμπιλίρης, Μπαλόζι, Καλοχωρίδης, Ντουλαβέρης, Πολυχρόνης (60' Βελαέτης), Αγραφιώτης (60' Τρεγκάι), Γκ. Τόρα (86' Γ. Μπασινάς), Μώρος (80' Ξυλάς).

Σημαντική νίκη τα Κόσκινα 1-0 την Καστέλλα

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη σημείωσαν τα Κόσκινα που επικράτησαν με 1-0 επί της Καστέλλας στο Δημ. Γήπεδο Κριεζών, όπου ένα πέναλτι έκρινε την αναμέτρηση.
Στο 12' ο Κουιμτσίδης κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε ο ίδιος και άνοιξε το σκορ 1-0.
Στην συνέχεια η γηπεδούχοι με σωστή διαχείριση αντιμετώπισαν την αντίδραση της Καστέλλας και δεν της επέτρεψαν απειλές για την εστία του Τριανταφύλλου.
Ισορρόπησαν το παιχνίδι και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν υπήρξαν ευκαιρίες από καμία ομάδα.
Στην επανάληψη και πάλι μοιρασμένος ο αγώνας με τις δύο άμυνες να μην επιτρέπουν κινδύνους για τους γκολκίπερ.
Η λήξη του αγώνα βρήκε τα Κόσκινα να παίρνουν την νίκη και τους τρεις πολύτιμους βαθμούς

ΑΟ Κοσκίνων:(Αθανασίου): Τριανταφύλλου, Δήμου, Β. Θωμάς (46' Βλάχος), Κόλλιας, Ευγενίου, Παριανός, Κοκκάλας, Ξιφαράς, Κουϊμτσίδης (82' Δήμου), Μήτρου (89' Σ.Θωμάς), Λαθουράς (67' Μπασινάς).
Καστέλλα: (Παπαθεοδώρου):
 Ζενέλι, Χασάνδρας, Νικούλης, Χ. Βότσης, Μακρής, Κουρούπης (52' Δ. Μπασινάς), Σπανός, Γκίκας, Τσούτσης, Ξυνογαλάς (86' Α. Βότσης), Ορφ. Ζήσης.

Νίκη ψυχής για τη Χαλκίδα 1-0 τον Ταμυναικό

Ο ΑΟ Χαλκίς επικράτησε στο Ευβοϊκό ντέρμπι με 1-0 επί του Ταμυναϊκού με τους παίκτες του να καταθέτουν την ψυχή τους στο γήπεδο παρά τα οικονομικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν. Σε ένα αγώνα με λίγες φάσεις οι γηπεδούχοι πήραν το τρίποντο χάρις το πάθος και το πείσμα τους, απέναντι στον Ταμυναϊκό που παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του έφυγε χωρίς βαθμό από την Χαλκίδα.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν έχοντας την κατοχή αλλά η σωστή αμυντική τακτική του Ταμυναϊκού δεν τους επέτρεψε να απειλήσουν την εστία του Μητακίδη.
Στο 26' σε μια χαμένη μπαλιά που κυνήγησε ο Μπλάνκο και πάσαρε στον Ταυταρίδη ο τελευταίος πλάσαρε ανοίγοντας το σκορ 1-0.
Στο 36' σουτ του Ντελέκου δίπλα από την εστία του Μητακίδη.
Στο 40' δυνατό σουτ του Κούρτη ελάχιστα άουτ.
Στο 43' σουτ του Πολίτη άουτ.
Στο 55' Πλασέ Ντελέκου πάνω από τα δοκάρια.
Στο 68' Χαρτσιάς και Μπλάνκο συνεργάστηκαν με τον τελευταίο να μην καταφέρνει να πλασάρει.
Στο 72' σουτ του Κώτσι πέρασε ελάχιστα άουτ.
ΑΟ Χαλκίς (Αντ. Αυλωνίτης):
 Σταυριανός, Στεργιανός, Θωμάς, Μπακομήτρος, Καραμπάς, Γεωργίου, Χαρτσιάς (71’ Βαλκάνος), Ντελέκος (92’ Παπαδάκης), Μπλάνκο (89’ Εμέκα), Πολίτης (86’ Ανέστης), Ταυταρίδης.
Ταμυναϊκός; (Λαθουράς Βαγγ):
Μητακίδης, Κρόκος, Καρράς, Καρατζάς, Β. Αναστασίου Β, Σιλιγαρδάκης (71’ Μαλισσόβας), Κώτσης (89’ Ζάχι),  Αναστασίου Ι, Ραμπαβίλας, Κούρτης, Μήτρου (79’ Πιλάτης).

Αυλωνάρι - ΑΕΚ Χαλκίδας 5-1

Καταιγιστικό το Αυλωνάρι στο δεύτερο ημίχρονο συνέτριψε την ΑΕΚ Χαλκίδας με 5-1 και έκανε την  τρίτη συνεχόμενη νίκη του ανεβαίνοντας στον βαθμολογικό πίνακα.
Ο αγώνας ξεκίνησε με το Αυλωνάρι να έχει την πρωτοβουλία στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο, στην συνέχεια η ΑΕΚ ισορρόπησε και ήταν καλύτερη μέχρι το 35' όπου σημείωσε και το γκολ, με τους γηπεδούχους να αντιδρούν και να καταφέρνουν στην λήξη του ημιχρόνου να φέρουν το αποτέλεσμα στα ίσια, ενώ στην επανάληψη το Αυλωνάρι επέβαλε τον ρυθμό του και κατάφερε να πάρει άνετη νίκη.
Στο 18' η ΑΕΚ Χαλκίδας κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Λάμτσε ανοίγοντας το σκορ 0-1
Στο 23' και πάλι η ΑΕΚ έφθασε κοντά στο 2ο γκολ αλλά το σουτ του Καλέντζη βρήκε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Τζαβάρα.
Στο 36' σε φάση διαρκείας κεφαλιά του Τσαλιγκού βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Ζαφειρόπουλου και στην επαναφορά πλασέ του Καραλή έσωσε ο Ζαφειρόπουλος.
Στο 39' οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε σπρώξιμο του Μπρολίν μέσα στην περιοχή.
Στο 45' το Αυλωναρι ισοφάρισε όταν ο Μπασούκος σέντραρε από αριστερά και ο Καραλής με τάκλιν μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα 1-1. Στην φάση διαμαρτυρήθήκε η ΑΕΚ ζητώντας οφ σάιτ τον Μπασούκο που έκανε την σέντρα.

Στην επανάληψη το Αυλωνάρι έκανε την ανατροπή και στο 51' με τον Μπρολίν πέτυχε το 2-1.
Στο 71' ο Τσαλιαγκός αύξησε τον δείκτη του σκορ σε 3-1.
Στο 80' και πάλι ο Τσαλιαγκός πέτυχε το 4-1.
Στο 86' το Αυλωνάρι κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μπρολίν που εκτέλεσε εύστοχα ο Παπίλας διαμορφώνοντας το τελικό 5-1 για το Αυλωνάρι.
Στο 89' αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Μπρολίν που αντέδρασε σε ρατσιστικές ύβρις από νεαρό αμυντικό της ΑΕΚ Χαλκίδας.
ΑΟ Αυλωναρίου:
Τζαβαρας, Κόκκος, Δαφνής (70' Μπρεγκανάκου), Ιωαννίδης, Καραλής, Παπίλας, Μπασούκος, Ζαχαριάς, (81' Καρλήςγ.), Τσαλιαγκός (79' Βασιλείου), Περιβολάρης (65' Καράπας), Μπρολίν.
ΑΕΚ Χαλκίδας:
Ζαφειρόπουλος, Καρβούνης, Κοτρώτσιος, Τριανταφύλλου, (82' Φιόλλα), Ντεγιάννης (59' Ντεγιάννης), Τζαφέρος, Γιαμακίδης, Πεσχίρας, Χρόνης(68' Σταμέλος), Καλέντζης (Σταμελάκης), Λάμτσε.

ΟΠ Αιδηψού - Αρτεμησιακός 2-1, με... την "ψυχή στο στόμα"

Σε έναν αγώνα για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος η ΟΠ Αιδηψού αντιμετώπισε σήμερα Κυριακή 19-11-2017 τον Αρτεμησιακό και κατάφερε να φύγει με τους βαθμούς της νίκης.
Το παιχνίδι ξεκίνησε σχεδόν μοιρασμένο και για τους δύο αντιπάλους. Το πρώτο 20λεπτο ξεκίνησε δυνατά και υπήρχαν ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές.
Στο δεύτερο μέρος ο Αρτεμησιακός πίεσε πολύ την άμυνα του Χασανδρινού και έχασε ευκαιρίες, αλλά τελικά η ΟΠΑ στις λίγες της επιθέσεις κατάφερε να πετύχει το νικηφόρο της γκολ και να πάρει τούς πολύτιμους τρεις βαθμούς.

Φάσεις

06΄ Ο Χατζής επιχειρεί σουτ αλλά ο Παναγιωτόπουλος αποκρούει σταθερά.
10΄ Ο Ανέστης από κοντά με γυριστό σουτ από κοντά, με απόκρουση σώζει ο Χασανδρινός.
12΄ Ο Γάσπαρης με απ ευθείας φάουλ στέλνει την μπάλα λίγο έξω από το κάθετο του  Χασανδρινού.
13΄ Σουτ του Φικάι λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι.
15΄ Ο Τραφιώτης με σουτ από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, στέλνει την μπάλα λίγο έξω από το κάθετο.
18΄ Από τη μικρή περιοχή ο Αγγελόπουλος σουτάρει και ο «γηραιός» Χασανδρινός αποκρούει.
41΄ Σουτ Τσελίκα από τη μικρή περιοχή τερματίζει λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι.
43΄ Ο Αγγελόπουλος από πλάγια σουτάρει και το σούτ τερματίζει λίγο έξω από το κάθετο του Χασανδρινού.
47΄ Σουτ από κοντά του Αγγελόπουλου διώχνει σε κόρνερ ο Αγγελόπουλος.
50΄ Σουτ του Ν. Στραφιώτη χτυπά στη συμβολή των δεξιών δοκαριών του Χασανδρινού.
54΄ και πάλι σουτ του Χασανδρινού Ν.  βγαίνει πάνω από τη συμβολή των δοκαριών.
59΄ Μετά από σέντρα του Στραφιώτη Ν η μπάλα βρίσκει το κεφάλι του Ανέστη και από εκεί τερματίζει στα δίχτυα του Χασανδρινού, 0- 1.
62΄ Μετά από κόρνερ της ΟΠΑ ο Γίτσας προσπαθεί να σώσει αλλά τελικά βρίσκει τα δίχτυα της ομάδας τους, 1 – 1.
84΄ Μετά από κόρνερ του Γάσπαρη ο Καβαράκας πηδάει ψηλά και με το κεφάλι στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Παναγιωτόπουλου, 2-1.
86΄ Μετά από φάση διαρκείας και από συνεχείς χαμένες προσπάθειες – σουτ του Αρτεμησιακού στην περιοχή του Χασανδρινού, ο Ανέστης στέλνει την μπάλα άουτ.
89΄ Σουτ του Στραφιώτης αποκρούσει σωτήρια ο Χασανδρινός.

(Αύριο θα δείτε και ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ αλλά και φάσεις και ΓΚΟΛ )

ΟΠ Αιδηψού (Αναγνώστου)

Χασανδρινός, Αυγέρης, Λιάρος, Υδραίος, Μισιρλής, Φικάι (90+ Νικολάου), Χρθσομάλλης, Χατζής (85΄ Χασανάι), Αναγνώστου Π (Καβαράκας), Γάσπαρης (90΄ Ουζούνογλου)

Αρτεμησιακός (Κυρπισλίδης)

Παμαγιωτόπουλος, Ευσταθίου, Μεταξιώτης, Σαντής, Γίτσας ( 85΄ Αφένδρας), Φάτσης, Τσελίκας (46΄ Καρακάξης), Κοντζιάς Κ (90+  Στραφιώτης Χ), Αγγελόπουλος (87΄ Ψύλλος), Ανέστης,  Στραφιώτης Ν

Διαιτητής: Σπανός
Βοηθοί: Μουρτίκας - Αντωνίου

ΑΟ Σκύρου - Νηλέας Νεοχωρίου 2-1

Την νίκη και τους τρεις βαθμούς πήρε ο ΑΟ Σκύρου που υποδέχθηκε στο Δημ. Γήπεδο Σκύρου τον Νηλέα Νεοχωρίου.
Ο αγώνας ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να παίρνουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και τους φιλοξενούμενος να προσπαθούν με αντεπιθέσεις να δημιουργήσουν καλές στιγμές.
Μέχρι το 30' οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες αλλά δεν ήταν αποτελεσματικοί.
Σε μια αντεπίθεση στο 31' ο Νηλέας άνοιξε το σκορ με γκολ που σημείωσε ο Μήτρου 0-1.
Πέντε λεπτά αργότερα ο Νηλέας είχε δοκάρι και την ευκαιρία να αυξήσει το σκορ.
Στο 38' η Σκύρος έφερε τον αγώνα στα ίσια με γκολ που πέτυχε ο Λύκος 1-1.
Με το ισόπαλο σκορ πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Το δεύτερο ημίχρονο  ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν ρυθμό κι να πιέζουν τον Νηλέα με τον γκολκίπερ των φιλοξενουμένων να κάνει εντυπωσιακές επεμβάσεις και να κρατάει το ισόπαλο μέχρι στιγμής 68' 1-1 του πρώτου μέρους.
Στο 73' οι γηπεδούχοι είχαν οριζόντιο δοκάρι σε σουτ του Λύκου.
Στο 80' η πίεση των γηπεδούχων έφερε το δεύτερο γκολ. Μετά από λάθος των αμυντικών του Νηλέα ο Τσελεπής έκλεψε την μπάλα τροφοδότησε τον Δαλακλίδη που με δυνατό σουτ έδωσε το προβάδισμα στην Σκύρο 2-1.
Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους Νησιώτες μας νικητές με 2-1.

Συμμετοχή αθλητών S.O. Π.Ε. Εύβοιας στο 35ο Αυθεντικό μαραθώνιο της Αθήνας

Οι αθλητές των  Special Olympics Π.Ε. Εύβοιας . έδωσαν και φέτος το παρών στον 35ο  Μαραθώνιο της Αθήνας  και έτρεξαν μαζί με τους προπονητές , τους εθελοντές-δρομείς  και τους ευχαριστούμε όλους για την συμμετοχή τους .
                                                                               Μαζί με τα Special Olympics Ελλάς έτρεξαν αθλητές και αθλήτριες  Εκπαιδευτηρίων  στη Διαδρομή των 1.200μ. καθώς και εθελοντές που δήλωσαν συμπαραστάτες των Special Olympics Hellas , στα πλαίσια του ΑΜΑ 2017.
 Φυσικά όπως πάντα πρωτοπόρος ήταν ο Πρόεδρος των Special Olympics Ελλάς Πρέσβης ε.τ. Διονύσιος  Κοδέλλας  , ο οποίος σε δηλώσεις του, μετά τη βράβευση των αθλητών -  νικητών S.O  Ελλάς, μεταξύ άλλων......ευχαρίστησε τον Υφυπουργό Αθλητισμού  Γ. Βασιλειάδη και τη Περιφερειάρχη Αττικής  Ρένα Δούρου για την αγάπη και τη συμπαράστασή τους.... καθώς όλους όσοι συνέβαλλαν με τον ενθουσιασμό και την αγωνιστικότητα τους στη χαρά της συμμετοχής των αθλητών S.O.
                                                                                                                               Η τοπική Επιτροπή                                                         Special                       Olympics
 Π. Ε. Εύβοιας

Πετάει ψηλά ο Ηρακλής Χαλκίδας 3-0 και τον Παμβοχαϊκό

3η νίκη και 3η θέση στο βαθμολογικό πίνακα.
Ο Ηρακλής Χαλκίδας δείχνει ότι φέτος έχει δυνατότητες για μεγάλα πράγματα καθώς  πέτυχε τη 3η του νίκη σε τέσσερις αγώνες. Τα τρομερά παιδιά του Σπύρου Γκολίτση, σημείωσαν μία καθαρή εκτός έδρας επικράτηση απέναντι στον Παμβοχαϊκό, με 3-0 σετ  που τους έφερε στη 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα πίσω από Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ.
Ο Ηρακλής σε κανένα  σετ δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης κρατώντας τον έλεγχο και στα τρία σετ κατάφερε να πάρει μία άνετη νίκη,  έχοντας μπροστάρηδες τους Μακ Γουίλιαμ και Μότα, με τους δύο παίχτες να έχουν συνολικά 24 πόντους  ενώ άξιος συμπαραστάτης ήταν ο Χαραλαμπίδης με 11.

Το πρώτο σετ διήρκεσε 25 λεπτά με την ομάδα της Χαλκίδας να είναι μπροστά σε όλη τη διάρκεια (8-7, 16-13, 21-15) το κατέκτησε με 25-19. Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βάλουν δύσκολα στους παίχτες του Σπύρου Γκολίτση, έχοντας κιόλας σε εξαιρετική βραδιά τον  Νίκο Παλέντζα, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 17 πόντους και μέχρι  τα μισά του σετ του σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν  πόντο – πόντο, με το σκορ να είναι υπέρ της Χαλκίδας,  8-7 και  16-15.

Στη συνέχεια ο Ηρακλής πήρε μία διαφορά ασφαλείας 2 πόντων φτάνοντας στο 21-19 και τελικά έφτασε στην κατάκτησή του με  25-23.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ οι φιλοξενούμενοι έδειξαν την ίδια σοβαρότητα με το πρώτο και αφού  πρώτα έχτισαν μία διαφορά που ήταν δύσκολο να ανατραπεί, καθώς η διακύμανση του σετ έγερνε προς τη μεριά του Ηρακλή (8-4,16-11,21-15) και με 25-18 πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.
Τώρα πλέον όλοι οι δρόμοι οδηγούν στο κλειστό της Κανήθου όπου την επόμενη αγωνιστική ο Ηρακλής υποδέχεται τον Εθνικό Πειραιώς.
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας):
Σαρικεΐσογλου 4 (4/9 επ., 53% υπ.-26% άριστες), Γκλάντστοουν 9 (8/10 επ., 1 άσο), Βουλκίδης 6 (3/8 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Παλέντζας 17 (17/29 επ), Δαλακούρας 5 (4/10 επ., 1 άσο, 62% υπ. – 31% άριστες), Γεωργίου 1 (1 μπλοκ), Γκαράς –λ (50% υπ. – 21% άριστες) / Γουεϊσκίρτσερ 2 (2/5 επ., 57% υπ. – 29% άριστες), Κωτσάκης 2 (2/4 επ., 50% υπ. – 33% άριστες), Περίνι.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης):
Τάπια 7 (6/10 επ., 1 άσο), Χαραλαμπίδης 11 (7/11 επ., 4 μπλοκ), Μακ Γουίλιαμ 12 (10/14 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 07% άριστες), Τσολάκος 8 (7/9 επ.,  άσο), Μότα 12 (6/15 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ, 22% υπ. - 22% άριστες), Τζελίνσκι 1 (1/1 επ.), Τσαδήμας –λ (62% υπ. - 25% άριστες) / Κολτσιάκης, Αμαριανάκης, Αναστασόπουλος.

Αναβαίνει ο Όλυμπος 1-0 τον Ελλήσποντο

Ένα γκολ στο 2ο λεπτό ήταν αρκετό για να πάρει ο Όλυμπος Γυμνού την νίκη από τον αξιόμαχο Ελλήσποντο και τους τρεις βαθμούς πίνοντας τους 13 βαθμούς στον πίνακα της βαθμολογίας.
Με γκολ ξεκίνησε ο αγώνας όταν στο 2' μετά από σέντρα οι αμυντικοί του Ελλήσποντου απέκρουσαν προσωρινά με την μπάλα να φθάνει στον Σταματούκο που από κοντά πλάσαρε τον Αγριόδημο γράφοντας το 1-0.
Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με τις δύο ομάδες να αναλώνουν το χρόνο τους σε παιχνίδι κέντρου χωρίς ευκαιρίες.
Η πρώτη ουσιαστική απειλή για τους γηπεδούχους ήταν στο 42' σε σουτ από καλή θέση του Νάτση που ήταν άστοχο.
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους αλλά ήταν ακίνδυνοι και δεν μπόρεσαν να απειλήσουν αλλά όταν χρειάστηκε ο Μωραίτης δήλωσε παρόν.
Στο 69' οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μακρή να διπλασιάσουν το σκορ, ενώ στο 85' ο Ελλήσποντος έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει.
Στο 87' ο Ελλήσποντος έμεινε με δέκα παίκτες λόγο αποβολής με 2ης κίτρινης του Νάτση.
Όλυμπος Γυμνού:
Μωραίτης, Τουζούν(88' Μπαρώτας), Σακκής, Ζαχαριάς (73' Αργύρης), Θωμόπουλος, Σταματάκος Ι, Ντούρμας, Κηρύκος, Κοτρογιάννης (63' Τσίγκας), Ρουμπής, Μακρής.
Ελλήσποντος:
Αγριόδημος, Κατσικαβάλης, Νάτσης, Κούτρας, Κουτσαυλής, Σπυράκης (60' Νόνας), Νικολάου, Χαλιώτης,(70' Κοντάκης) Λάμπρου, Κορκόβελος (46' Μαρίνος), Μάξ (86' Φτούλης).

Πρώτη νίκη για τον Α.Ο.Ν.Α. 1-2 την Μακρυκάπα

Πρώτη νίκη του ΑΟΝΑ στο φετινό πρωτάθλημα μέσα στην Μακρυκάπα με 2-1 επί της ομώνυμης ομάδας. Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα της Αρτάκης να πατάει καλύτερα στο γήπεδο και στο 13' κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μαστροκώστα και πλασέ του Αγγελάκη η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Λούκας την έστειλε στα δίχτυα 0-1.
Στο 24' ο Σεχάϊ με κεφαλιά ύστερα από φάουλ του Κουτσαυλή έφερε το αποτέλεσμα στα ίσια 1-1.
Στην συνέχεια η Μακρυκάπα ισορρόπησε αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει.
Στην επανάληψη ο ΑΟΝΑ είχε δύο καλές στιγμές σε σουτ του Μαστροκώστα στο 52' και του Κονόμι στο 58' τα σουτ των οπίων έφυγαν άουτ.
Στο 69' μετά από εξαιρετική κεφαλιά του Λούκα ο Πουρνής έδιωξε σε κόρνερ.
Στο 79' εκτέλεση κόρνερ του Μπαλαμπάνη και ο Λούκας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-2..
Στην συνέχει η Μακρυκάπα προσπάθησε αλλά ο ΑΟΝΑ δεν απειλήθηκε και η λήξη βρήκε τον ΑΟΝΑ να πανηγυρίζει την την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.
ΑΟ Μακρυκάπας:
Πουρνής, Λέκκας, Χασάνδρας, Καρκαλής Τ, Τσουμάνης, Σηφάκης, Μπαϊμπάκης, Σεχάϊ, Γκίκας, Σίδερης, Κουτσαυλής.

ΟΑΝ Αρτάκης:
Τσάμαρης, Κολιόπουλος, Μαστροκώστας, Μπισμπικόπουλος, Τσούτης, Αγγελάκης, Λούκας, Κονόμι, (88' Χιούσκα), Λειβαδίτης (58' Μπαλαμπάης), Μιχαλάς Γκέκας.

Στην κορυφή ο ΑΟ Ζάρητρα πήρε το τρίποντο στην Βρύση από τις Κονίστρες

Έπιασε την κορυφή ο ΑΟ Ζάρητρα που πήρε την νίκη στο γήπεδο της Βρύσης με 2-0 επί του ΑΟ Κονιστρών και εκμεταλλευόμενος την ισοπαλία της Καρύστου την έπιασε στην κορυφή, ενώ σε απόσταση αναπνοής ζύγωσε και ο Μιαούλης Φύλλων.

Ο αγώνας δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας ήταν μέτριος ειδικά στο πρώτο ημίχρονο που και οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό με αποτέλεσμα το στείρο 0-0.

Στην επανάληψη με το ξεκίνημα 50' ο ΑΟ Ζάρητρα άνοιξε το σκορ με γκολ που σημείωσε ο Αποστόλου 0-1.
Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και προσπάθησαν να βγούν μπροστά αλλά δεν ήταν αποτελεσματικοί. Οι φιλοξενούμενοι στο 89' κλείδωσαν την νίκη με γκολ που σημείωσε ο Μπράχα και πήραν την νίκη που τους φέρνει στην κορυφή της Βαθμολογίας μαζί με την Κάρυστο.
ΑΟ Κονιστρών: Τασος Βέκιος
Αγγελόπουλος, Μιχελομιχελάκης, Κολτσινάκου,  Μούντριχας Σ Μούντριχας Α, Βλάχος (86' Χαϊράνι), Κατσής, Ανδρέου (62' Γλυκός), Πετρογιάννης (74' Πόγκας), Πίγκος, Κούκης (82' Αγγελόπουλος).
ΑΟ Ζάρητρα: Χαρ. Γεωργίου
Καλιοτζής, Μπουραντάς (46' Μεγαρίτης), Λιώνης (90' Λισαβώνης), Φωτόπουλος, Σπανός (84' Γιαννακός), Πέππας, Αποστόλου, Παναγιώτου Γ (76' Ντούνης), Γκίκας, Φαμπιόν, Μπράχα.

Συνεχίσουν αήττητοι στην κορυφή οι Ωρεοί

Αήττητος ο ΑΟ Ωρεών μετά την διεξαγωγή της 8ης αγωνιστικής μετά και την νίκη του επί το Βυζαντιου μένοντας μόνος πρώτος στην κορυφή  με 24 βαθμούς.
Η ομάδα του Βυζαντίου Νέου Πύργου, δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα και δέχθηκε τέσσερα γκολ.

Η ομάδα του Θανάση Γουρνά σε γενικές γραμμές είχε τον έλεγχο του αγώνα και εκμεταλλεύτηκε καλύτερα τις ευκαιρίες που είχε, βρίσκοντας τέσσερις φορές τα δίχτυα του Βυζαντίου.
Τα γκολ για τους Ωρεούς πέτυχαν: Στο 35΄και στο 90+  ο Γαλούπης, στο 40΄ ο Μούστος και στο 85΄ ο Φαράντος.
Στο 80΄ ο Μιλέν Μαρίνοβ  έχασε πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Χουβαρδάς για το Βυζάντιο.
Οι ομάδα του Ζουπανιώτη είχε και άλλη μια  καλή στιγμή στο 89΄, όταν ο Χουβαρδάς τετ α τετ με τον Δημήτρη Μαυρούστικο, σούταρε αλλά ο γκολκίπερ των Ωρεών του είπε «όχι» αποκρούοντας σωτήρια.
Στον αγώνα είχαμε και δύο απευθείας κόκκινες κάρτες για αντιαθλητική συμπεριφορά.
Η πρώτη για τους γηπεδούχους στο 65΄ με τον Κυριάκο Βογιατζή να πηγαίνει στα αποδυτήρια και η δεύτερη στο 71 για τους Ωρεούς, με τον Παριανό να αφήνει την ομάδα του με 10 παίκτες.

Στο ντέρμπι των ''Αγίων'' ο Αγ Ιωάννης νικητής 1-0 τον Αγ. Λουκά

Στο τοπικό ντέρμπι των Αγίων, ένα ντέρμπι από τα παλιά, ο Άρης Αγίου Ιωάννη κατάφερε να πάρει σπουδαία εκτός έδρας νίκη από τον Α.Ο.ΑΓ.ΛΟΥΚΑ με 1-0.
Μοιρασμένο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, με τις δυο ομάδες να προσέχουν περισσότερο τα νώτα τους. Χωρίς κάποια σημαντική ευκαιρία εκατέρωθεν, πάρα μόνο μερικά μακρινά σουτ που δεν ανησύχησαν και τους δυο τερματοφύλακες. Έτσι το ημίχρονο βρήκε τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το αποτέλεσμα στο 0-0.
Εντελώς αντίθετη εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, με γρήγορο παιχνίδι, μεγάλες μονομαχίες και σπουδαίες φάσεις μπροστά στις δυο εστίες.
Πρώτη μεγάλη στιγμή για τους φιλοξενούμενους,  όταν  γυριστό σουτ του Παναγιάρη στο 52ο λεπτό, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Τζάνης.
Πανομοιότυπη φάση τρία λεπτά αργότερα, αυτή τη φορά για τους γηπεδούχους, αλλά το σουτ στην κίνηση  του Πομάρες πέρασε ελάχιστα έξω.
 Στο 58ο λεπτό είχαμε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση. Ο Παναγιάρης με ωραία κίνηση άφησε την μπάλα στον Μήτρου Ελ. και αυτός με άψογο πλασέ  έκανε το 0-1.
Από το σημείο αυτό και μετά ο Άγιος Λουκάς είχε ένα εκρηκτικό δεκάλεπτο και έχασε τρεις μεγάλες ευκαιρίες για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια.
Έτσι στο 62ο λεπτό κεφαλιά του Κιούση, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και έξω.
 65ο λεπτό κεφαλιά του Καρατζά, προλαβαίνει και διώχνει πάνω στη γραμμή με αυτοθυσία ο Φωτιάς και 72ο λεπτό απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μυτάφη, διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Γκογκορώσης.
Από εκεί και μετά η συνέχεια ανήκει κυριολεκτικά στους φιλοξενουμένους, που αν ήταν λίγο προσεκτικοί, θα μπορούσαν να πετύχουν ευρύτερο σκορ. 75ο και 84ο λεπτό ο Παναγιάρης βρέθηκε δύο φορές  τετ α τετ, αλλά τα πλασέ που επιχείρησε ήταν άστοχα και ένα λεπτό πριν το τελικό σφύριγμα της αναμέτρησης,  ο Φελέρης Π. πλάσαρε μονός του μέσα από τη μικρή περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
  Έτσι το τελικό σφύριγμα βρήκε νικήτρια την ομάδα του Άρη Αγίου Ιωάννη, πανηγυρίζοντας μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

Διπλό του Ταξιάρχη στο Πήλι 4-1 τον Ερμή

Εξακολουθεί την αήττητη πορεία του ο Ταξιάρχης, αφού σήμερα για την 8η αγωνιστική επιβλήθηκε του Ερμή Πηλίου εκτός έδρας με 4-1 παραμένοντας σε απόσταση αναπνοής από τους Ωρεούς.

Το σκορ  είναι χαρακτηριστικό του ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Κατάφεραν μάλιστα να ανοίξουν το σκορ στο 18΄ με τον Δημητράκη, 0-1, σκορ με το οποίο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο.
Στο δεύτερο μέρος και πάλι η ομάδα του Κώστα Μισιρλή διπλασίασε τα τέρματα της στο 50΄, αυτή τη φορά μα τον Βασιλείου.
Ο Ερμής κατάφερε να μειώσει σε 1-2 στο 51΄, με γκολ του Μπουζάλα. Γρήγορα όμως οι φιλοξενούμενοι αύξησαν τον δείκτη του σκορ  στο 72΄ο Καραβάς έκανε το 1-3.
Το τελικό 1-4 σημειώθηκε στο 80΄από τον Δημητράκη, ο οποίος διπλασίασε τα σημερινά του τέρματα.
Από το 65΄ η ομάδα των γηπεδούχων έπαιζε με 10 παίκτες, αφού ο Σελεβάκος είδε απ ευθείας κόκκινη κάρτα.

Πολύτιμη νίκη των Γουβών επι της Ακαδημίας Ιστιαίας (VIDEO)

Η Ακαδημία Ιστιαίας φιλοξένησε σήμερα στο γήπεδο της Ιστιαίας των Ευβοϊκό Γουβών για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος, σε έναν αγώνα που πραγματοποιήθηκε σε πραγματικά πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο.
Οι πολύ έντονη βροχόπτωση που επικρατούσε και σταμάτησε σχεδόν 10 λεπτά πριν το εναρκτήριο λάκτισμα, έκανε τους ποδοσφαιριστές να μη μπορούν να δημιουργήσουν φάσεις και μάλιστα να τους κουράσει κιόλας, κάτι που ήταν εμφανές στο δεύτερο ημίχρονο.
Ο αγώνας ξεκίνησε μοιρασμένος, στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ελέγχουν καλύτερα την μπάλα αλλά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους οι Γούβες ισορρόπησαν.
Η καλύτερη φάσεη του αγώνα ήλθε στο 7΄ για την Ακαδημία με τον Σταθαρά να βρίσκει τον Τσώνο με σέντρα και αυτός με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα λίγο έξω από το κάθετο του Πλατιά.
Για τις Γούβες η καλύτερη στιγμή τους ήταν στο 31΄ όταν ο Σεφίτ Καλιβάτσι σούταρε από την περιοχή με στόχο τα δίχτυα του Καρατσόλια, ο οποίος με εκπληκτική εκτίναξη έδιωξε σε κόρνερ.
Στο 76΄ ο Πετής χρεώθηκε με  φάουλ λίγο μακρύτερα από το ημικύκλιο της περιοχής του Καρατσόλια. Εκτελεστής ο Έλτον Μπερμπεράι, ο οποίος  την έστειλε στη συμβολή των δοκών της Ακαδημίας, κάνοντας το τελικό 0-1.
Στη συνέχεια η Ακαδημία πίεσε για το γκολ, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Δείτε το γκολ του αγώνα

Ακαδημία Ιστιαίας (Τσελίκας):

Καρατσόλιας, Ευαγγελόπουλος, Μαχός, Στραφιώτης, Τριανταφύλλου, Πετής, Σταθαράς (81΄
Παπαδόπουλος), Μιχαηλίδης, Τσώνος (48΄ Παπανδρέου),  Γοργομάτης, Γαβριήλ (83΄ Βαλμάς)

Εύβοϊκός Γουβών (Ανέστης):

Πλατιάς, Καλιβάτσι (46΄ Τσούτσικας), Νικόλερης, Σελίμης Δ, Μαργέτης, Τουρέ, Μπουλουγούρης, Γιάγκος, Σελίμης Ν τΙ (73΄ Σούρλας), Μπερμπεράι, Σελίμης Ν

Διαιτητής: Παπαδόπουλος
Βοηθοί: Λιαγκάκης – Δούκας

Δείτε φωτορεπορτάζ κάνοντας κλικ στη φωτογραφία του σημερινού σκόρερ.

Σοβαρός τραυματισμός του Γκολκίπερ της Αιδηψού Γιάννη Κυριακού

Άτυχος στάθηκε ο Γκολκίπερ του ΑΟ Αιδηψού Γιάννης Κυριακού που στην χθεσινή προπόνηση τραυματίστηκε και θα μείνει εκτός δράσης περίπου για έξι μήνες.

Η διάγνωση του τραυματισμού του έδειξε κάταγμα ποδοκνήμης και θα του τοποθετηθεί γύψος για 3 μήνες και στην συνέχεια αποθεραπεία άλλους τρεις.
Ο ΑΟ Αιδηψός έμεινε με ένα τερματοφύλακα και να ευχηθούμε στον Γιάννη να επιστρέψει και πάλι κάτω από τα δοκάρια γερός και δυνατός.