Βυζάντιο Ν.Πύργου - Αρτεμησιακός 0-3

Εύκολα πήρε τους τρείς βαθμούς ο Αρτεμησιακός από το Βυζάντιο Νέου Πύργου, που  σήμερα δε βρέθηκε σε καλή ημέρα και είχε θέμα κυρίως  στην άμυνά του.
Πριν την έναρξη του παιχνιδιού, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή προς τιμήν των αδικοχαμένων παικτών της βραζιλιάνικης ομάδας Σαπεκοένσε.
Σε όλο το παιχνίδι, αν και φιλοξενούμενη η ομάδα του Λάντζου, επέβαλε το ρυθμό της και άνοιξε το σκορ από νωρίς.
Μόλις στο 8΄ ο Γαβριήλ εκτελεί φάουλ έξω από την περιοχή και η μπάλα μέσα στην μικρή, χτυπάει σε σώματα φτάνοντας στον Καρακάξη που εύκολα από κοντά κάνει το  0-1.
Στο 10 ο Στραφιώτης δίνει πάσα στην άλλη πλευρά του αγωνιστικού χώρου στο Καρακάξη που με ψιλοκρεμαστό σουτ χάνει την ευκαιρία να διπλασιάσει το σκορ.
Στο 31΄ ο Μαχός δίνει πάσα στον Σταματάκη που με πλασέ μέσα στην περιοχή, βρίσκει τα δίχτυα του Αλεξίου για δεύτερη φορά, 0-2.
Ο Αρτεμησιακός πήγε με το πλεονέκτημα του σκορ στα αποδυτήρια, έχοντας χάσει ευκαιρία στο 36΄ με τον Αφένδρα να εκτελεί κανονιά που πολύ εύστοχα απέκρουσε ο Αλεξίου.
Η ίδια σκηνή σχεδόν επαναλήφθηκε στο 48΄ με τον Αφένδρα να δίνει στον Καρακάξη που σουτάρει με βολέ και το οποίο αποκρούει ο Ζουπανιώτης που αντικατέστησε τον Αλεξίου που τραυμάτισε το χέρι του.
Στο 53΄  το Βυζάντιο έμεινε με 10 παίκτες αφού ο Δ. Χουβαρδάς είδε δεύτερη κίτρινη για σκληρό μαρκάρισμα.
Στο 58΄ ο Ζουπανιώτης λέει όχι στο σουτ του Αφένδρα και σε δεύτερο χρόνο ο Καρακάξης σουτάρει πάνω από το οριζόντιο.
Στο 59΄ ο Καρακάξης καταφέρνει να διπλασιάσει τα προσωπικά του  τέρματα με πλασέ, κάνοντας το τελικό 0-3.
Στη συνέχεια τα πράγματα κύλισαν στους ίδιους ρυθμούς με τον Στραφιώτη στο 66΄ να στέλνει την μπάλα πάνω στον Ζουπανιώτη, στο 75΄ ο Κ. Σαντής να σουτάρει προς το δεύτερο δοκάρι, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω από αυτό και στη συνέχεια ο Αρτεμησιακός…  κατέβασε την απόδοσή του  στο ρελαντί.
Η μοναδική καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήταν στο 64΄ με τον Αλεξίου να σουτάρει αλλά ο Παναγιωτόπουλος να αποκρούει κρατώντας αλώβητη την εστία του.
Από το 75΄ η ομάδα του Βυζαντίου έμεινε με 9 παίκτες, αφού αναγκαστικά έφυγε ο Ρούσεβ λόγω τραυματισμού.
Πιο κάτω ακολουθεί φωτορεπορτάζ...

Βυζάντιο Ν. Πύργου (Ζουπανιώτης):
Αλεξίου (46΄ Ζουπανιώτης), Κυπραίος, Μουσέτης, Αρσενόπουλος, Χουβαρδάς Π. Β, Μπραχιματάι (40΄  Κομποθανάσης), Σταματόπουλος, Ρούσεβ, Χουβαρδάς Δ,  Φενερίδης (50΄  Αλεξίου), Μεργκεγκάι

Αρτεμησιακός (Λάνζτος):
Παναγιωτόπουλος, Γίτσας, Μαχός (60΄  Σαντής Ι), Σαντής Κ, Διαμαντής, Σταματάκης (70΄  Μιχαήλ), Κοντζιάς (67΄  Σαντής Α.), Καρακάξης, Στραφιώτης, Γαβριήλ, Αφένδρας

Διαιτητής:  Παπακωνσταντίνου
Βοηθοί:   Μούντριχας – Κηρύκος

Δείτε τα τρία γκολ του αγώνα

Κάντε κλικ στη φωτο που ακολουθεί για δείτε πλούσιο φωτορεπορτάζ

Πρώτο διπλό για τον Ταμυναϊκό 1-2 στον Βατώντα

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη πέτυχε σήμερα ο Ταμυναϊκος στην έδρα του Βατώντα με σκορ 1-2.
Η ομάδα του Βαγγέλη Ντόβολη πήρε μια αγχωτική νίκη απέναντι  στην ομάδα του Βατώντα που για ένα ακόμη παιχνίδι πάλεψε για το καλύτερο.

Μέτριο ως κακό μπορούμε να χαρακτηρίσουμε το πρώτο ημίχρονο όπου για 45' λεπτά δεν είχαμε καμία σπουδαία φάση στο παιχνίδι, εκτός από ένα σουτ του Μιχαηλίδη για τον Βατώντα που πέρασε άουτ.
Λίγο καλύτερο το δεύτερο ημίχρονο από πλευράς θεάματος και ενδιαφέροντος, με τον Ταμυναϊκο να μπαίνει μπροστά στο σκορ στο 61' ,με την χρυσή αλλαγή του Ντοβολη  τον Μάριο Ρετσα στην πρώτη επαφή με την μπάλα να νικα τον Ντελεκο και να κάνει το 0-1.

Η χαρά για τους φιλοξενούμενους δεν κράτησε πολύ αφού τρία λεπτά αργότερα, οι πράσινοι απάντησαν με τον Κατσαούνη ισοφαρίζοντας για τους γηπεδούχους  κάνοντας το 1-1.
Στο 70' ήρθε η λύτρωση για την ομάδα του Ταμυναϊκου.
Ο Κούρτης εκμεταλλευται το λάθος του Τσώκου και με γυριστό σουτ κάνει το 1-2 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.
Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος του παιχνιδιού και το τελικό σφύριγμα βρήκε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν την πρώτη φετινή νίκη μακριά από το Αλιβέρι.

Αστέρας Βατώντα:
Ντελέκος, Τσώκος,(77΄Δημάκης) Σκούρος, Κατσαούνης, Duka, Γούναρης,(46'Nesimi), Χασανλάρι, Ξυφαράς, Μιχαηλίδης,Γιαννουκάκος, Δεληγιώργης, (73'Κούκουρας).

Ταμυναϊκός:
Μπασινάς, Αναστασίου, Πιλάτης, Καρατζάς, Κορνελάτος, Κρόκος, Φωτιάς, Τσαγκός(75΄Αναστασίου), Σταμέλος,(60'Ρέτσας), Σίμωσης, Κούρτης,(88'Λύκος).

Μακρυκάπα - Δροσιά 2-1

Την ισχυρή έδρα της πιστοποίησε για μία ακόμα φορά η Μακρυκάπα που πήρε την νίκη με 2-1 από την Δροσιά.
Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή τις διαθέσεις τους και στο 3' είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ζαούρη να πλασάρει αλλά να διώχνει ο γκολκίπερ της Δροσιάς με τα πόδια.
Στο 17' και ενώ οι γηπεδούχοι πίεζαν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ όταν μετά από κόρνερ ο Ζαούρης σημείωσε το 1-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν απόδοση αλλά δεν κατάφεραν να σημειώσουν κάτι και στο 72' η Μακρυκάπα διπλασίασε τα τέρματα της όταν μετά από μπαλιά του Χασάνδρα ο Μακρής με δυνατό σουτ πέτυχε το 2-0.
Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Τσουπέης μα πλασέ μείωσε στο τελικό 2-1.
Το σφύριγμα της λήξης βρήκε την Μακρυκάπα να παίρνει την νίκη και τους τρεις βαθμούς.

ΑΟ Μακρυκάπας:  Κυριακόπουλος, Κούκα, Χασάνδρας, Τασ. Καρκαλής, Θωμόπουλος, Σηφάκης, Κηπιώτης, Σίδερης (56' Μακρής), Στρατής (87' Πολυχρόνης), Ρωμανός, Ζαούρης (83' Καρκαλής).
ΑΠΚΟ Δροσιάς: Κατσιμήτρος, Ρεν. Τσούτης, Φρυγανάς, Δημητρίου, Σίμος, Μαντζούνης (37' Προβής), Αντωνιάδης (75' Σιλιβάκος), Μπούρικας, Τσουπεής, Λάμπρου (87' Τζέμος), Πολυχρόνης.

Απόλλων Ερέτριας - Αυλωνάρι 2-0

Με αιφνιδιασμό ο Απόλλων Ερέτριας πήρε την νίκη από το Αυλωνάρι σε ένα αγώνα όπου χάθηκαν πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν και τους φιλοξενούμενους να πιέζουν στην επανάληψη αλλά να μην καταφέρνουν να πάρουν κάτι από τον Απόλλωνα.
Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τους φιλοξενούμενους και στο 2' άνοιξαν το σκορ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Τόρα με κεφαλιά παραβίασε την εστία του Κότσαρη.
Πριν προλάβει να αντιδράσει το Αυλωνάρι στο 12' δέχθηκε και δεύτερο γκολ που σημείωσε ο Αγραφιώτης όταν μετά από λάθος αμυντικού με τον γκολκίπερ μπήκε ανάμεσα και με πλασέ έγραψε το 2-0.
Στην συνέχεια το Αυλωνάρι ισορρόπησε βγήκε μπροστά και στο 40' έχασε την ευκαιρία να μειώσει το σκορ όταν ο Τσαλιαγκός βρέθηκε μόνος του αλλά πλάσαρε άουτ.
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανοίχτηκαν και έδωσαν την ευκαιρία στους επικίνδυνους επιθετικούς του Απόλλωνα να χάσουν πολλές ευκαιρίες για να διευρύνουν το σκορ.
Στο 65' το Αυλωνάρι πλησίασε στην μείωση του σκορ αλλά το δυνατό σουτ του Δήμου σταμάτησε στο δοκάρι του Τόρα..
Το  σφύριγμα της λήξης βρήκε τον Απόλλωνα με τα δύο γκολ που πέτυχε στην αρχή νικητή με 2-0 να παίρνει το τρίποντο.

Χριστουγεννιάτικο Ρεβεγιόν στην Ταβέρνα ''Όλυμπος''

Χριστουγεννιάτικο Ρεβεγιόν στην Ταβέρνα ''Ολυμπος'' στο Γυμνό, 24 και 25 Δεκεμβρίου.
Πλούσιο εορταστικό μενού με 15 ευρώ το άτομο και ένα λαϊκοχορευτικό πρόγραμμα για ένα αξέχαστο γλέντι.
Ανα 4 άτομα φιάλη ποτό 60 ευρώ και special φιάλη 80 ευρώ

Τηλ για Ρεζερβέ: 22290 91403

Μεγάλη νίκη του Παντριαδικού στο Γυμνό

Μεγάλη νίκη σημείωσε ο Παντριαδικός μέσα στο Γυμνό με 1-0 σε ένα αγώνα όπου οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, έχασαν ευκαιρίες και στο τέλος και τον αγώνα.
Στο 3' ο Όλυμπος είχε την πρώτη καλή στιγμή όταν μετά από εκτέλεση φάουλ η μπάλα απομακρύνθηκε από σώματα αμυντικών του Παντριαδικού.
Νέα ευκαιρία στο 12' σε τετ-α-τετ του Αργύρη που πλάσαρε αλλά ο Οικονομίδης έσωσε την εστία του.
Στην συνέχεια ο Παντριαδικός ισορόπησε και στο 23' μετά από λάθος της άμυνας ο Καραντάκης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μωραίτη ανοίγοντας το σκορ 0-1.
Μάλιστα στο 27' ο Μωραίτης έσωσε την εστία του σε δυνατό σουτ του Τσούτση.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και πίεσαν για την ισοφάριση αλλά δεν κτάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Οικονομίδη.
Στο 69' ο Παντριαδικός έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του όταν ο Τσούτσης απέφυγε αντιπάλους και από πλάγια επιχείρησε δυνατό σουτ αλλά μπλόκαρε ο Μωραίτης.
Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων οι παίκτες του Αγγ. Βογιατζή διαχειρίστηκαν το υπέρ τους σκορ και έφυγαν από το Γυμνό με το σημαντικό τρίποντο.

Με το διπλό επιστρέφει ο ΑΟ Χαλκίς από το Ζευγολατιό

Νίκη ψυχολογίας για τον ΑΟ Χαλκίς μέσα στο Ζευγολατιό επί της ομώνυμης ομάδας, σε ένα αγώνα όπου η Χαλκίδα ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, έχασε ευκαιρίες και κατάφερε με πέναλτι να πάρει την νίκη και τους τρεις βαθμούς σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο από το συνεχή ψιλόβροχο σε όλη την διάρκεια του αγώνα.
Με την Χαλκίδα να έχει τον έλεγχο ξεκίνησε ο αγώνας, αλλά δεν κατάφερνε να αξιοποιήσει την υπεροχή της.
Στο 42' έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί όταν ο Βεζιρτζόγλου έδωσε πάσα ακριβείας στον Κρολ αλλά το πλασέ του από κοντά ήταν άστοχο
Στην επανάληψη και πάλι η Χαλκίδα μπήκε πιο δυνατά και στο 69' έχασε ευκαιρία να ανοίξει το σκορ και πάλι με τον Κρολ.
Η πίεση της Χαλκίδας έφερε καρπούς στο 79' όταν ο Κρολ μπήκε στην περιοχή ανατράπηκε και το πέναλτι που καταλογίστηκε εκτέλεσε εύστοχα ο Βεζιρτζόγλου ανοίγοντας το σκορ 0-1.
Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν απόδοση αλλά η Χαλκίδα διαχειρίστηκε σωστά το υπέρ της σκορ και το σφύριγμα της λήξης την βρήκε νικήτρια να επιστρέφει στην Χαλκίδα με το σημαντικό τρίποντο.

Λεπτό προς λεπτό ο αγώνας του ΑΟ Χαλκίς στο Ζευγολατιό

Δημ. Γήπεδο Ζευγολατιού. Ωρα εναρξης 15:00
Διαιτητής: Χαλδαίος Ιωαννης  Βοηθοί: Τσολακίδης-Μητρόπουλος ( Συνδ. Αθηνών)

01'   Ξεκίνησε ο αγώνας στο Δημ. Γήπεδο Ζευγολατιού
10.   Καλύτερα έχει μπει ο ΑΟ Χαλκίς 0-0 Βρέχει στο γήπεδο
20'   Παραμένει το 0-0
25'   Χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες μέχρι στιγμής
29'   Φάουλ Πολίτη ελάχιστα άουτ για την Χαλκίδα
35'   Πιέζει η Χαλκίδα 0-0
40'   Παραμένει το 0-0 στο Ζευγολατιό
42'   Ευκαιρία μεγάλη για την Χαλκίδα σε πλασέ του Κρολ από πάσα Βεζιρτζόγλου
45'   Λήξη πρώτου ημιχρόνου 0-0

Β' Ημίχρονο
46'   Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο στο Ζευγολατιό
54'   Παραμένει το ισόπαλο 0-0 πιέζει η Χαλκίδα
60'   Δυνατά έχει μπει η Χαλκίδα 0-0
65'   Παραμένει το 0-0
70'   Δυνατό σουτ Βεζιρτζόγλου δεν πρόλαβε ο Κρολ να πλασάρει
71'   Μεγάλη ευκαιρία για την Χαλκίδα με τον Ντελέκο
78'   Ανατροπή Κρολ από τον γκολκίπερ Σιγάλα πέναλτι
79'   Γκολ για την Χαλκίδα 0-1 σκορερ ο Βεζιρτζόγλου με πεναλτι
90'   Παραμένει το 0-1 υπέρ της Χαλκίδας
92'   Καθυστερήσεις 0-1
93'   Καθυστερήσεις 0-1
95'   Καθυστερήσεις 0-1
                            Τέλος αγώνα
        ΑΟ Ζευγολατιού - ΑΟ Χαλκίς 0-1

Επαγγελματική νίκη ο Κεραυνός Χαλκίδας

Με ένα γκολ στην αρχή και ένα στο τέλος ο Κεραυνός Χαλκίδας πήρε επαγγελματική νίκη από τον αξιόμαχο Πισσώνα με 2-0 που τον διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας.
Στο 5' οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν και με εξαιρετικό σουτ μέσα από την περιοχή του Κουζούλογλου άνοιξαν το σκορ.
Η συνέχεια δεν είχε αξιόλογες φάσεις και το ημίχρονο τέλειωσε με τον Κεραυνό να προηγείται.
Στην επανάληψη και πάλι οι φάσεις ήταν λιγοστές μπροστά από τις δύο εστίες και στο 85' ο Κεραυνός διπλασίασε τα τέρματα του με πλασέ του  Αντωνίου 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.
Στο 44' αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο Μεσαρτζίδης για τον Κεραυνό , ενώ στο 75' επίσης με 2η κίτρινη το δρόμο για τα αποδυτήρια είδε και ο Μαρμαρινός του Πισσώνα.
Γιάννης Κικίδης

Το τρίτο ημίχρονο από την Αυλίδα

Μετά την λήξη του αγώνα Αυλίδας - Λήλα Βασιλικού μίλησαν στο EVIAGOAL οι δύο προπονητές για τον αγώνα.
Ακούστε τι μας δήλωσε ο Τάσος Ταυταρίδης προπονητής της Αυλίδας και ο Δημ. Λύκος προπονητής του Λήλα.

Mοιράστηκαν τα πάντα στην Καστέλλα

Σε ένα αγώνα που κυριάρχησαν  νεύρα,δυνατές μονομαχίες, και πολλές αψιμαχίες,  Καστέλλα και Αρτάκη ήρθαν ισόπαλοι 1-1 μοιράζοντας βαθμούς και εντυπώσεις.
Μόλις στο 2' λεπτό ο Μπασινας σέντραρε στην περιοχή οΤσουτσης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, το γκολ ακυρώθηκε ως of side.
Στην συνέχεια η φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας απέναντι στην ομάδα του Νίκου Κιαπεκου που περίμενε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.
Στο 6' ο Μιχαλας σούταρε και ο Κηροπουλος με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ.
Τέσσερα λεπτά αργότερα άλλο ένα καλό σουτ με καλές προϋποθέσεις από τον Μαστροκώστα έφυγε άουτ.
Στο 43' Ο Σπανός γέμισε στην περιοχή της Αρτάκης ο Μαντας με τον Μπασινα διεκδίκησαν την μπάλα ο Μπασινάς βρέθηκα στο έδαφος και ο διαιτητής υπέδειξε το πέναλτι.
Ο Κηρόπουλος από έντεκα βήματα έκανε το 1-0.
Στο 55' ο Μπασινας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Στο 56' ο Μπασούκος βρέθηκε μόνος απέναντι απόν τον Κηρόπουλο και με πλασέ έκανε το 1-1.
Στο 65' ο Κηρόπουλος απογειώθηκε στο σουτ του Μαστροκώστα και έδιωξε σε κόρνερ.
Στο 77' ο Μήτρου σε ανεπανάληπτο τετ α τετ δεν κατάφερε να νικήσει τον Τσάμαρη
Ένα λεπτό αργότερα σε αντεπίθεση για σεμινάριο από τους παίχτες της Καστέλλας ο Μήτρου έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Τσάμαρη.
Δυο λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού ο Μαστροκώστας δεν κατάφερε να νικήσει τον Κηρόπουλο.
Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους αντιπάλους να διαμαρτύρονται στον διαιτητή μάλλον αδικαιολόγητα και τις αψιμαχίες να συνεχίζονται μέχρι τα αποδυτήρια.
ΑΠΟ Καστέλλας:
Κηρόπουλος, Βότσης,(38'Αναστασίου), Καρβελάς, Μακρής, Κεχαγιάς, Μπασινάς, Σπανός, Πεσχήρας,(70'Χαζαρίδης), Τσούτσης.Μήτρου, Τσαμίχας,(90Μαρίνος).
ΑΟΝΑ :
Τσάμαρης, Ταψής, Μπαλαμπάνης,Σεχάι, Πουρνής, Παλαιολόγος, Μπασούκος, Κονόμι,(80'Χρόνης),Μαντάς, Μιχαλάς, Μαστροκώστας.

Ρεπορτάζ:Γιάννης Κικίδης

Πιο αποτελεσματικός ο Λήλας 0-3 στην Αυλίδα

Σημαντική νίκη πέτυχε η ομάδα του Λήλα Βασιλικού για την δωδέκατη αγωνιστική της Α κατηγορίας της Εύβοιας επικρατώντας εκτός έδρας επί της Αυλιδας με σκορ 0-3.
Οι παίχτες του Δημήτρη  Λύκου ήταν πιο αποτελεσματικοί και αξιοποίησαν κατά το έπακρο της ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν.
Από την άλλη οι γηπεδούχοι στάθηκαν άτυχοι,  σπαταλώντας τις όποιες ευκαιρίες τους παρουσιάστηκαν στο παιχνίδι.
Δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι οι παίχτες του Βλάση Ταυταρίδη χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ.
Με το καλημέρα και πριν ακόμη συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, ο Μάλλιαρης κάνει λάθος στο κέντρο της άμυνας του Λήλα, ο Στέργκου μπαίνει έξυπνα στην φάση το πλάσε όμως που επιχείρησε απόκρουσε ο Ευαγγελινος σε κόρνερ.
Δυο λεπτά αργότερα ο Βισβίνης εκτελεί φάουλ ο Κάκιος πιάνει κεφαλιά πάλι ο Ευαγγελινός σώζει την εστία του .
Στο 8΄ ο Βισβίνης από καλή θέση χάνει άλλη μια ευκαιρία για τους γηπεδούχους όπου κυριαρχούσαν στα πρώτα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο.
Στο 15΄ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ κόντρα στην ροή του παιχνιδιού.
Ο Μαστροκώστας με εξαιρετική κάθετη πάσα βρίσκει τον Καραχάλιο στην πλάτη της άμυνας της Αυλίδας όπου με υποδειγματικό πλασέ ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους κάνοντας το 0-1.
Το πρώτο ημίχρονο τέλειωσε με του γηπεδούχους να έχουν μια φλύαρη υπεροχή χωρίς όμως να μπορούν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Ευαγγελινού.
Πιο δυνατά μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι και στο 55΄ ο Καραχάλιος  με ατομική ενέργεια από αριστερά κάνει το 0-2.(δυο προσωπικά γκολ στο σημερινό παιχνίδι)
Στο 78΄οι γηπεδούχοι χάνουν διπλή ευκαιρία να ξαναμπούν στο παιχνίδι με τον Καλοχωρίδη και τον Λάμτσε να αστοχούν εξ επαφής.
Στο 85΄ ο Κάκιος από καλή θέση πιάνει κεφαλιά και πάλι άουτ.
Ότι δεν κατάφεραν οι παίχτες της Αυλίδας το κατάφερε ο Μαστροκώστας στο 89΄με πλασέ κάνοντας το 0-3.
Με την νίκη αυτή ο Λήλας μείωσε την διαφορά από την κορυφή στους ενεά βαθμούς, αφού η πρωτοπόρος ομάδα του πρωταθλήματος η ομάδα Αρτάκης δεν κατάφερε να περάσει νικηφόρα από την Καστέλα (ήρθε ισόπαλη 1-1).

Α.Ο Αυλίδας:
 Αραβανής, Τζαφέρος, Μάλλιαρης ( 55'Λαμτσε), Καρλατήρας, Δουρδουβέλας, Κάκιος, Στέργκου, (83 Πρίσκος), Καλοχωρίδης, Βισβίνης, Κουτσαυλής, Ελευθερίου.

Λήλας Βασιλικού:
Ευαγγελινός, Κικίδης, Ντούνας, Αυλωνίτης, Μάλλιαρης, Κουτσαυλής, Νάνος, Καραχάλιος, Ροντρίγκο, Μαστροκώστας, (90' Τσούρα), Λειβαδίτης, (50' Γίγας 75' λτρ Ποδαράς).

Νίκη χρυσάφι ο ΓΣ Κύμης

Νίκη βγαλμένη από ωραία όνειρα ήταν αυτή του Γυμναστικού Κύμης επί του ΠΑΟΚ στο κλειστό Τ.Καμπούρης με το εμφατικό 93-82.
Και όμως τίποτα δεν έδειχνε αυτή την εξέλιξη στο πρώτο ημίχρονο τότε που η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου προηγήθηκε μέχρι και 12 πόντους διαφορά κλείνοντας το πρώτο μισό με 45-40.
Με πρωτεργάτη τον πρώτο σκόρερ της ομάδας φέτος ,τον Χρυσικόπουλο οι Θεσσαλονικείς έκαναν πάρτι μέσα στην ρακέτα.
Η ομάδα της Κύμης με επιπόλαιες επιλογές στην επίθεση είχε σαν θεματοφύλακα των καλών προσπαθειών της έναν ψυχωμένο Τουντζιαράκη .Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε χωρίς τον Χρυσικόπουλο σε μια προσπάθεια του Σούλη Μαρκόπουλου να ελέγξει τον ρυθμό πράγμα που δεν κατάφερε.
Η αντεπίθεση της Κύμης ξεκίνησε στο 25΄όταν προσπέρασε για πρώτη φορά με 55-54 και έκτοτε οι του ΠΑΟΚ έβλεπαν την πλάτη των γηπεδούχων.

Πρωτεργάτης ο πολύ καλός Κοστόβ ο οποίος πήρε στις πλάτες του τον Γυμναστικό κάνοντας μια επική ανατροπή.Για να αποδειχθεί άλλη μια φορά εφέτος πως ο τωρινός ΠΑΟΚ είναι ικανός για το καλύτερο αλλά και το χειρότερο.

Πάντως να σημειωθεί πως το κλειστό Κανήθου δεν γέμισε για ένα τέτοιο ματς δείγμα της αδιαφορίας των Χαλκιδέων για μια ομάδα που αποτελεί έναν άξιο πρεσβευτή της Εύβοιας και ένα στολίδι για τα όσα έχει καταφέρει εώς σήμερα.
Πρώτος σκόρερ της εντυπωσιακής στο β'ημίχρονο Κύμης ο Κοστόβ με 21,ενώ τον ακολούθησαν ο Ελ Αμίν με 17 ,ο Τσούπκοβιτς με 11και Σταμάτης με 9.Για τον δόκτωρ Τζέκιλ και μίστερ Χάιντ ΠΑΟΚ πρώτος σκόρερ ο Χρυσικόπουλος με 20 ενώ τον ακολούθησε ο MVP της προηγούμενης αγωνιστικής Σάιμπερτ με 19
Τα δεκάλεπτα:17-27, 40-45, 72-63, 93-82

Κύμη (Μπρατσιάκος): Αντεγκμπόγιε 7, Τσούπκοβιτς 11, Κοστόβ 21, Μόργκαν 9, Ελ Αμίν 17, υντζιαράκης 7 , Σιγκούνας 6 , Σταμάτης 9, Πάλμπλαντ 6.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κόνιαρης 5, Τέιλορ 9, Μιλιένοβιτς 11, Σάιμπερτ 19, Κλάντον 14, Χρυσικόπουλος 20, Τσόχλας 2, Γλυνιαδάκης 2, Καραμανώλης, Μπράιαντ.
                                                                                   ΓΙΑΝΝΗΣ ΝΕΡΟΥΤΣΟΣ

Λευκή ισοπαλία για Ωρεούς και Δόξα Προκοπίου

Με λευκή ισοπαλία τελείωσε το ματς για την 11η  αγωνιστική της Β΄ Κατηγορίας της Εύβοιας, μεταξύ του ΑΟ Ωρεών και της Δόξας Προκοπίου. Αν και οι δυο ομάδες είχαν ευκαιρίες να σκοράρουν, τελικά καμία δεν κατέφερε να το πετύχει.
Πριν την έναξη του απιχνιδιού τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον άδικο χαμό των ποδοσφαιριστών στο αεροπορικό δυστύχημα της Κολομβίας.
Στο πρώτο μέρος του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν επιβάλλει το ρυθμό τους, ξεκινώντας από νωρίς το πρεσάρισμα.

Στο 7΄ ο Γλύκος με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στο σώμα του Ευαγγελινού, ενώ στο 12΄ ο Μούστος έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, στέλνοντας της μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
Η μπάλα βγήκε λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι του Ευαγγελινού σε σουτ που επιχείρησε στο 14΄ ο Καπλανάι αλλά και στο 41΄ ο Μπλέτσας.

Η Δόξα ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με αρκετή πίεση στην άμυνα του Μαυρούστικου και μέσα σε δυο λεπτά έφτασε κοντά στο γκολ.
Στο 60΄ ο Κουτσουφλάκης έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το κάθετο, ενώ στο 62΄ το σουτ στην κίνηση από τον Ανδρέου, με δυσκολία έδιωξε πάνω στην τελική γραμμή ο γκολκήπερ των γηπεδούχων.
Στο 65΄ ο Ρεσούλι κάνει μια ξαφνική αντεπίθεση και πλασάρει στον Καπλανάι που σουτάρει πάνω στο σώμα του Ευαγγελινού.
Η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα ήταν για τη Δόξα, όταν ο Μορφούλης  στο 68΄ δίνει την μπάλα στον Λεοντή που τη στέλνει λίγο έξω από το κάθετο του Μαυρούτσικου.

Δείτε πλούσιο φωτορεπορτάζ κάνοντας κλικ στη φωτογραφία που ακολουθεί

Ο Βαγγ. Κονιτόπουλος στο Vista Ν. Αρτάκης

Ο Βαγγέλης Κονιτόπουλος παραμονή 24 και ανήμερα Χριστουγέννων 25 Δεκεμβρίου στο Vista Ν Ατρτάκης για ένα λαϊκό και Νησιώτικο ξεφάντωμα

Δύστος - Ζάρητρα 3-2

Την νίκη πήρε ο Δύστος στην έδρα του επικρατώντας με 3-2 του ΑΟ Ζάρητρα σε ένα αγώνα κακό στο πρώτο μέρος με τα πέντε γκολ του αγώνα να σημειώνονται στο δεύτερο ημίχρονο.
Κακό το πρώτο μέρος με ελάχιστες ευκαιρίες χωρίς κάτι το ιδιαίτερο έστειλε τις ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια 0-0.
Στην επανάληψη ανέβηκαν οι γηπεδούχοι πίεσαν τους φιλοξενούμενους και στο 52' άνοιξαν το σκορ με πλασέ του Πηρουνάκη 1-0.
Στο 68' οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους και πάλι με δυνατό σουτ του Πηρουνάκη 2-0.
Στο 75' ο Δύστος με τον Αντώνενα τριπλασίασε τα τέρματα του.
Η συνέχεια ανήκε στα Ζάρητρα που στο 80' με γκολ που πέτυχε ο Γ. Ντόβολης μείωσαν σε 3-1 και στο 87' με τον Ανδρέου μείωσαν ακόμα περισσότερο 3-2 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης στο Δημ. Γήπεδο Δύστου

3-1 ο Αμαρυνθιακός τις Κονίστρες

Την νίκη και τους τρεις βαθμούς που τον κρατούν στην κορυφή πέτυχε ο Αμαρυνθιακός με 3-1 επί των Κονιστρών, σε ένα αγώνα όπου οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή σε όλο τον αγώνα και την ευκαιρία για μεγαλύτερο σκορ.
Στο 10' ο Αμαρυνθιακός άνοιξε το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Στουραίτη, ότν η μπάλα βρήκε χέρι αμυντικού μέσα στην περιοχή 1-0.
Στο 37' κεφαλιά του Κοντραζίου σταμάτησε στο δοκάρι.
Στο 57' ο Αργύρης διπλασίασε τα τέρματα του Αμαρυνθιακού όταν δυνατό σουτ αποκρούστηκε και στην επαναφορά με δεύτερο σουτ διαμόρφωσε το 2-0.
Στο 66' οι Κονίστρες μείωσαν το σκορ με πλασέ του Μιχαλομιχελάκη μετά από εκτέλεση φάουλ του Πόγκα 2-1.
Στο 87' ο Καλόγερας ολοκλήρωσε την νίκη του Αμαρυνθιακού σημειώνοντας το τελικό 3-1

Η πρώτη του Γ. Μπασούκου στο Αυλωνάρι

Η επίσημη πρώτη του Γιάννη Μπασούκου στην σημερινή προπόνηση του Αυλωναρίου με τα μέλη της διοίκησης και τους ποδοσφαιριστές να υποδέχονται τον νέο προπονητή της ομάδας και τον βοηθό του Δ. Μπούρικα.
Ο κ Μπασούκος μίλησε στους παίκτες για τα πλάνα του και αμέσως άρχισε η προπόνηση.

Ακούστε τι μας δήλωσαν ο νέος προπονητής του ΑΟ Αυλωναρίου, ο γυμναστής Δημ. Μπούρικας και ο Πρόεδρος της ομάδας Περικλής Κούκης

Ηρακλής Ψαχνών: Δελτίο τύπου

Με την ανάληψη των καθηκόντων του νέου Δ.Σ του Ηρακλή Ψαχνών την
29η Μαϊου 2016 ,υπεβλήθη αίτημα προς την ΔΗΚΑΔΙΜΕ,για την παραχώρηση χώρων του Δημοτικού Σταδίου Ψαχνών για τις ανάγκες του Σωματείου με το υπ΄ αριθμ 102/14-06-2016 έγγραφο.
      Επιπρόσθετα με την παραλαβή των χώρων,υπεβλήθη και έκθεση της κατάστασής τους με προτάσεις ώστε αυτοί να καταστούν λειτουργικοί καλύπτοντας ταυτόχρονα τους κανόνες υγιεινής και ασφάλειας.
      Υπεβλήθησαν επίσης προτάσεις εναλλακτικών γηπέδων καθώς και ωράριο χρήσης του γηπέδου από την Ομάδα μας.
      Οι παραπάνω αναφερόμενοι χώροι,χρησιμοποιούνται στο 100% και οριακά καλύπτουν τις ανάγκες του Σωματείου μας,του οποίου η δυναμική αυξάνει συνεχώς με την ίδρυση νέων τμημάτων.
      Αρμόδια δε υπηρεσία για τα σωματεία που επιθυμούν στέγαση στο Δημοτικό Στάδιο Ψαχνών είναι η ΔΗΚΑΔΙΜΕ στην οποία και πρέπει να απευθύνουν το αίτημά τους,όπως έπραξε και ο Ηρακλής Ψαχνών!

Για το Δ.Σ

Ο Πρόεδρος του Ηρακλή Ψαχνών

Ακαδημία Αυλωναρίου: Πρόσκληση

Ο ΑΟ Αυλωναρίου σας προσκαλεί απόψε στην Χριστουγεννιάτικη γιορτή των Ακαδημιών που θα πραγματοποιηθεί στην ταβέρνα Γεωργιάδη στα Χάνια Αυλωναρίου στις 20:30.

Καλοχώρι/Παντείχι Χοροεσπερίδα παραμονή Χριστουγέννων

Χοροεσπερίδα διοργανώνει την παραμονή των Χριστουγέννων ο ΑΟ Καλοχωρίου/Παντειχίου στο κλαμπ Κάμελοτ .
Η εκδήλωση είναι προγραμματισμένη για το Σάββατο 24 Δεκεμβρίου παραμονή Χριστουγέννων.
Ο ΑΟ Καλαχωρίου - Παντειχίου καλεί όλο τον κόσμο για μια υπέροχη βραδιά.

Στην Κορινθία εκστρατεύει η Χαλκίδα

Το Ζευγολατιό θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Κυριακή στις 15:00 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής ο Α.Ο.Χαλκίς. Οι Nerazzuri με 2Ν- 1ΙΣ. στα τελευταία 3 παιχνίδια έχοντας την ψυχολογία στα ύψη θα προσπαθήσει να συνεχίσει τις καλές εμφανίσεις και να φύγει από την Κορινθία με θετικό αποτέλεσμα.
Οι νεοφώτιστοι από την άλλη πλευρά έχοντας δείξει μέχρι τώρα καλό αγωνιστικό πρόσωπο ηττήθηκαν την προηγούμενη αγωνιστική στον Ταύρο όμως σύμφωνα με την ανακοίνωση που εξέδωσαν έχουν φριχτά παράπονα από την διαιτησία.
 Ο Α. Αυλωνίτης έχει να αντιμετωπίσει αρκετά προβλήματα όπως οι τραυματισμοί των Μπαλού, Σκαθαρούδη ,Ανέστη.
Πονοκέφαλο αποτελεί για το τεχνικό επιτελείο ο πλαστικός τάπητας που διαθέτει το γήπεδο του Ζευγολατιού. Κοντά στην ομάδα θα βρίσκεται και ο Σύνδεσμος φιλάθλων Τρελά Νερά καθώς η διοίκηση φρόντισε να ναυλώσει πούλμαν για την μεταφορά των φιλάθλων που θα είναι δωρεάν.

Τέλος να τονίσουμε απόρροια του καλού κλίματος που επικρατεί στην ομάδα το γεύμα που παρέθεσε στους παίχτες και το τεχνικό επιτελείο ο αντιπρόεδρος του Α.Ο.Χ. Γ.Τσαγκάρης. Το παρών με επικεφαλής τον Γ.Ελευθεριάδη έδωσε σύσσωμη η διοίκηση καθώς και ο Στέφανος Σωτηρίου που αποτελεί και επίσημα μέλος αυτής.

Ο Ν.Σταματάκος ξαναχτύπησε (βίντεο το γκολ)

Ο Ν.Σταματάκος γι ακόμη ένα παιχνίδι σκόραρε για την ομάδα της Καλλιθέας.Αυτή την φορά θύμα του ήταν ο Ατρόμητος Αθηνών για τον θεσμό του κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Ευβοιώτης επιθετικός βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 55΄ κάνοντας μία κίνηση που τον διακρίνει στο παιχνίδι του. Πήρε την μπάλα  έξω από την μεγάλη περιοχή προχώρησε λίγο και με δυνατό αριστερό σουτ την έστειλε στα δίχτυα .
Δείτε το γκολ που πέτυχε ο Ν Σταματάκος

Ο Ν.Σταματάκος εκτός από το γκολ που πέτυχε και έδωσε την νίκη στην ομάδα του με 1-0 βρέθηκε σε 2 ακόμη περιπτώσεις κοντά στο γκολ όμως ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου τον σταμάτησε.