Ισοπαλία με αποβολές στο ντέρμπι Ταξιάρχης - Ωρεοί

Με λευκή ισοπαλία ολοκληρώθηκε η 5η αγωνιστική για τον Ταζιάρχη και τους Ωρεούς, που στο γήπεδο της Αιδηψού αναμετρήθηκαν σε ένα τοπικό ντέρμπι που είχε φάσεις αλλά και αποβολές.
Και οι δυό ομάδες άγγιξαν το γκολ,  όμως οι τερματοφύλακες είπαν «όχ黨και κράτησαν το αποτέλεσμα
Η ομάδα των Ωρεών έπαιξε και με εννέα  παίκτες, αφού στο 33΄ ο Γιουκάι είδε δεύτερη κίτρινη, αλλά  με δεύτερη κίτρινη αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο στο 73΄ και ο Σταματονικολός.
Από πλευράς Ταξίαρχη, ο Χρήστος Δέσπους είδε δεύτερη κίτρινη στο 74΄και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.
Υπήρξαν διαμαρτυρίες και από τις δύο ομάδες για αποφάσεις της διαιτησίας.
Συγκεκριμένα ο Ταξιάρχης ζήτησε πέναλτι στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα για ανατροπή του Δημητράκη μέσα στην περιοχή, αλλά και οι Ωρεοί στο 38΄ ζήτησαν γκολ όταν απευθείας φάουλ του Μούστου βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι  και χτυπώντας στο χόρτο συνέχισε να βρίσκεται στο γήπεδο, με τους φιλοξενούμενους να επιμένουν ότι η μπάλα χτύπησε  μέσα από την γραμμή του τέρματος.

Α.Ε. Ταξιάρχη(Μισιρλής Κώστας) :
Μουρίδης,  Παραντές, Δημητράκης, Καπόλος, Μπαλαμούτης, Δέσπους Δ. (71΄ Λυσσέας), Γκαμίλης, Δαρζέντας, Καραβάς, Δέσπους Χ, Τσαμούργλου

Α.Ο. Ωρεών (Ζυγογιάννης Κώστας):
Μαυρούτσικος, Καρατσόλιας (82΄ Αναγνωστάκης), Ματζώρος, Γιουκάι, Γλύκος, Τριανταφύλλου, Μούστος, Ρεσούλη, Μπλέτσας (59΄ Καραπάνος), Καπλανάι, Σταματονικολός

Διαιτητής: Γκάτσος
Βοηθοί: Ιωάννου, Δούκας

Δείτε φωτογραφίες απο τον αγώνα

''Έμφραγμα'' στο 93' η Δόξα Προκοπίου

Ο Διαιτητής του αγώνα κοιτούσε το ρολόϊ του για να σφυρίξει την λήξη όταν μία βαθιά μπαλιά έφερε το έμφραγμα στο ''ΗΛ ΚΟΥΤΣΟΥΦΛΑΚΗΣ'' και την Κήρινθο να δραπετεύει στην κυριολεξία με τον βαθμό  στο ισόπαλο τελικό αποτέλεσμα 1-1, σε ένα αγώνα όπου η Δόξα είχε την υπεροχή σχεδόν σε όλο τον αγώνα, είχε ευκαιρίες , προηγήθηκε, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση στο 93' από την ελλειπή ΑΕ Κηρίνθου που μέτραγε βασικές απουσίες.
Με τους γηπεδούχους να επιβάλουν τον ρυθμό τους ξεκίνησε ο αγώνας και στο 16' ο Ασαμόα άνοιξε το σκορ για την Δόξα Προκοπίου 1-0.
Η Κήρινθος που έπαιζε με αμυντική τακτική και αντεπιθέσεις στην πρώτη ουσιαστική επίσκεψη στα καρέ της Δόξας είχε δοκάρι στο 36' σε απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Γεωργουσόπουλου.
Χωρίς να αλλάξει κάτι πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια.
Στην επανάληψη και πάλι οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα αλλά η σωστή αμυντική τακτική των παικτών της Κηρίνθου δεν τους επέτρεπε να της δημιουργήσουν άλλο πρόβλημα.
Κι ενώ όλα έδειχναν ότι με το 1-0 θα τελείωνε ο αγώνας στο 93' από μία βαθιά μπαλιά ο Γεωργουσόπουλος μπήκε στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1 με τους γηπεδούχους ακόμα να μην μπορούν να πιστέψουν τι έγινε.
Τελικό αποτέλεσμα Δόξα Προκοπίου - Κήρινθος 1-1

Η ΑΕΚ Χαλκίδας νικήτρια στο ντέρμπι της Ερέτριας

Με το διπλό έφυγε από την Ερέτρια η νέα ΑΕΚ Χαλκίδας, σε ένα αγώνα που στο τέλος είχε αποβολές, ένταση, δοκάρια, χαμένες ευκαιρίες και την ΑΕΚ Χαλκίδας νικήτρια με 2-0 με το δεύτερο γκολ να σημειώνεται στις καθυστερήσεις του αγώνα, απέναντι σε ένα Απόλλωνα που έπαιζε από το 77' με δέκα παίκτες.
Με τους γηπεδούχους να απειλούν ξεκίνησε ο αγώνας όταν ο Μώρος στο 3' έπιασε δυνατό σουτ που έφυγε ελάχιστα άουτ  και την ομάδα της Ερέτριας να έχει τον έλεγχο στο πρώτο εικοσάλεπτο.
Η ΑΕΚ Χαλκίδας που ισορρόπησε στην συνέχεια κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ στο 36' όταν ο Σεϊνταράσι έβγαλε τον Σμυρναίο σε θέση βολής και αυτός πλάσαρε τον Τόρα ανοίγοντας το σκορ 0-1
Στο 42' η Ερέτρια έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν ο Τόρα πάσαρε στον Μώρο που από καλή θέση έβγαλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.
Στην επανάληψη η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της όταν μετά από πάσα του Ταυταρίδη ο Σμυρναίος πλάσαρε αλλά πρόλαβαν οι αμυντικοί και έδιωξαν.
Δοκάρι για την Ερέτρια στο 65' σε κεραυνό του Μώρου.
Δύο μεγάλες ευκαιρίες είχε γα την συνέχεια η ΑΕΚ στο 66' και στο 68' που δεν τις εκμεταλλεύτηκε.
Στο 77' οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λογο αποβολής με 2ης κίτρινης του Μετζανάϊ.
Στο 86' αποβλήθηκαν ο Προπονητής της ΑΕΚ κ Δαύρης και ο συνεργάτης του κ Χνάρης μετά από ένταση που επικράτησε.
Στις καθυστερήσεις του αγώνα η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματα της όταν μετά από δυνατό σουτ η μπάλα τράνταξε τα δοκάρια του Τόρα και στην επαναφορά ο Βρέττος την έστειλε στα δίχτυα γράφοντας το τελικό 0-2 υπέρ της ΑΕΚ Χαλκίδας

Συνεχίζει του κεφαλιού του ο Α.Ο.Ν.Α

Την 6η συνεχόμενη νίκη πέτυχε ο Α.Ο.Ν.Α. επικρατώντας  της Αυλίδας με το ευρύ 4-1. Η ομάδα της Αρτάκης πήρε μία δίκαιη νίκη παίζοντας κατά διαστήματα ωραίο ποδόσφαιρο. Οι παίχτες του Π.Τοκπασίδη μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο 6΄ σε κόρνερ του Μπαλαμπάνη η μπάλα είχε τροχιά προς στα δίχτυα όμως ο Κουτσαβλής την έδιωξε πάνω στην γραμμή. Δύο λεπτά αργότερα ο Μπαλαμπάνης με σέντρα ξυράφι βρήκε τον Μαντά και αυτός με το κεφάλι την έστειλε στα δίχτυα του Αραβανή κάνοντας το 1-0. Στη συνέχεια η Αυλίδα πήρε μέτρα στο γήπεδο και στο 20΄ έχασε την μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν η κεφαλιά του Ελευθερίου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά το σουτ του Καλοχωρίδη έδιωξε ο Μώρος .Με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου η Αυλίδα ισοφάρισε όταν στο 52΄ ο Βισβίνης σέντραρε και ο Κάκιος με κεφαλιά έκανε το 1-1.
Στην επόμενη φάση η Αυλίδα θα μπορούσε να προηγηθεί όμως ο Ελευθερίου δεν κατάφερε να κοντρολάρει σωστά. Από το 55΄ και μέχρι το 75΄ ο Α.Ο.Ν.Α. ήταν καταιγιστικός και πέτυχε 3 τέρματα με τους  Μπασούκο στο 55΄ με κεφαλιά σε σέντρα του Μαστροκώστα στο 60΄ με τον ίδιο παίχτη με δυνατό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή και στο 66΄ με κεφαλιά του Μαντά ενώ παράλληλα έχασε ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ .Στη συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και το μόνο που αξίζει να αναφέρουμε είναι η διπλή απόκρουση του Μώρου στο 75΄ σε σουτ των Καλοχωρίδη και Ελευθερίου .
Ακούστε τι μας δήλωσε ο Παν Τοκπασίδης
M.V.P
Το τίτλο του διακριθέντα τον μοιράζονται οι σκόρερ Μαντάς και Μπασούκος αλλά και ο Μπαλαμπάνης γιατί με 2 δικές του ασίστ προήλθαν τα γκολ του Α.Ο.Ν.Α.

Το Στραγάλι
Ο διαιτητής πέρασε απαρατήρητος παρά το ότι άναψαν τα αίματα αρκετές φορές στο παιχνίδι.
Α.Ο.Ν.Α:.
 Μώρος Μαστροκώστας ( 77΄Γκέκας ) Μπαλαμπάνης Ταψής Πουρνής Σεχάι Μπασούκος Κονόμι ( 85΄ Αποστόλου ) Μαντάς ( 72΄ Βούλγαρης )Μιχαλάς Κολιόπουλος
Αυλίδα:
Αραβανής Μάλλιαρης ( 62΄ Χιούσκα ) Βισβίνης Κουτσαβλής Δουρδουβέλας Κάκιος Στέργκου Καλοχωρίδης Μπαιμπάκης ( 70΄ Ελευθερίου Σ.) Βαρσαμάς  Ελευθερίου χ.

Λύτρωση για την Μακρυκάπα στο 87'

Στο 87' ήρθε η λύτρωση για την Μακρυκάπα που πήρε την νίκη από τον αξιόμαχο Ελλήσποντο σε ένα αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες στο τέλος του αγώνα.
Μοιρασμένος ξεκίνησε ο αγώνας στο Δημ. γήπεδο Μακρυκάπας με τους γηπεδούχους να έχουν μια ελαφρά πρωτοβουλία αλλά να μην μπορούν να δημιουργήσουν φάσεις στην εστία του Ελλήσποντου.
Την μεγάλη όμως ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου την έχασαν οι φιλοξενούμενοι όταν ο Κυριακόπουλος έκανε μεγάλη επέμβαση στο 42' όταν μετά από σέντρα του Νάτση σουτ από πολύ κοντά έσωσε την εστία του.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς  και στο 61' έχασαν μεγάλη ευκαιρία μετά από εκτέλεση φάουλ ο Στρατής με κεφαλιά από κοντά έστειλε την μπάλα άουτ.
Η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε αλλά ο Ελλήσποντος με σωστή αμυντική τακτική κράτησε μέχρι το 87' όπου οι γηπεδούχοι με εξαιρετικό πλασέ του Κούκα άνοιξαν το σκορ μέσα σε έξαλους πανηγυρισμούς από τους πολυάριθμους φιλάθλους που ήταν στο γήπεδο.
Άλλη μία σπουδαία επέμβαση επιφύλασσε το τέλος του αγώνα στο 94' από τον Κυριακόπουλο όταν απέκρουσε εντυπωσιακά φάουλ που εκτέλεσε ο Μπαϊμπάκης κρατώντας ουσιαστικά την νίκη για την ομάδα του.

Αήττητη στην κορυφή η Αιδηψός (Video τα γκολ)

Σε έναν πολύ δυνατό, γρήγορο και πολύ καλό αγώνα κορυφής, η ομάδα της Αιδηψού κατάφερε να λυγίσει την Σκεπαστή και να μεγαλώσει την βαθμολογική τους διαφορά στους 4 βαθμούς, σε ένα παιχνίδι εκτός έδρας, παραμένοντας αήτητη μέχρι τωρα.
Στο γήπεδο της Σκεπαστής η τοπική ομάδα κατάφερε να προηγηθεί με 1-0, έχοντας  ένα πρώτο 30λεπτο με καταιγιστικές επιθέσεις.
Στη συνέχεια η Αιδηψός κατάφερε να πάει για το ημίχρονο με σκορ 1-1, αφού έφερε τον αγώνα στα ίσια και να μπαίνει στο δεύτερο μέρος πιο δυναμική, με συνεχή πίεση της γραμμής άμυνας της Σκεπαστής. Η πίεση αυτή μετουσιώθηκε σε γκολ και έτσι, έχοντας τους γηπεδούχους να έχουν «κάτσει», κατάφεραν να ανατρέψουν το αποτέλεσμα και δίκαια να πάρουν το τρίποντο της νίκης.
Μεγάλη η εμφάνιση σήμερα του Θανάση Θαλασσινού, που πραγματικά ξεχώρισε ανάμεσα στους παίκτες των γηπεδούχων.

Φάσεις του αγώνα

4΄ Από τη μεγάλη περιοχή ο Θαν. Θαλασσινός σουτάρει  αλλά ο Μυλωνάς πέφτει σωτσά και διώχνει σε κόρνερ.
10΄ Η συνεχής πίεση των γηπεδούχων συνεχίζει με τον Ζουζουλή να δίνει την μπάλα στον Θαν. Θαλασσινό και εκείνος την στέλνει στην κλειστή γωνία του Μυλωνά, κάνοντας το 1-0.
15΄ Σουτ του Ζουζουλή τερματίζει λίγο έξω από το καθετο του Μυλωνά.
18΄ Σουτ του Θαν. Θαλασσινού βρίσκει στην προβολή του Βασιλείου και βγαίνει κόρνερ, που στην εκτέλεση του  η κεφαλιά Καλλίτση καταλήγει πάνω από το οριζόντιο.
33΄ Ο Καψάλας δίνει στον Θαν. Θαλασσινό που σουτάρει και η μπάλα βγαίνει πάνω από το οριζόντιο.
37΄ Δυνατό, μακρινό σουτ του Βασιλείου βγαίνει άουτ αρκετά μακριά από το κάθετο του Μπαρμπούνη.
39΄ Σε μια αναμπουμπούλα μέσα στην άμυνα και σε λάθος ενέργειά της, ο Χρήστος Φώτου από κοντά βρίσκει τα δίχτυα του Μπαρμπούνη και φέρνει το παιχνίδι στα ίσια, 1-1.
44΄ Σουτ του Ψύλλου μέσα από την περιοχή, βρίσκει σε πόδι αμυνόμενου και τερματίζει κόρνερ.
50΄ Σουτ σχεδόν από τη γραμμή του κόρνερ του Θαν. Θαλασσινού καταλήγει πάνω από το οριζόντιο του Μυλωνά, αφού πρώτα ακούμπησε σε πόδι αμυνόμενου.
55΄ Δυνατό σουτ του Τσούπρου βρίσκει σε πόδι αμυνόμενου και το κόρνερ που εκτελείται βρίσκει το κεφάλι του Γερογιάννη και καταλήγει ελάχιστα άουτ.
60΄ Κεφαλιά του Γοργομάτη μετά από φάλουλ, βρίσκει το οριζόντιο του Μπαρμπούνη.
65΄ Σουτ του Χήστου Φώτου από τη γωνία της μεγάλης πεισοχής, απομακρύνει σε κόρνερ ο Μπαρμπούνης.
75΄ Ο Χρήστος Φώτου από  μακριά βρίσκει στο δεύτερο δοκάρι τον Γοργομάτη που στην κίνηση στέλενει την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.
80΄ Ο Βασιλείου εκτελεί φάουλ από πολύ πλάγια, σχεδόν από το κόρνερ, η μπάλα περνάει το τοίχος και άλλους παίκτες και βρίσκεται στα δίχτυα του Μπαρμπούνη, στο δεύτερο δοκάρι, 1-2.
91΄ Σουτ  του Ξυράφη τερματίζει λίγο έξω από το κάθετο του Μυλωνά.

ΑΟ Σκεπαστής (Μπεκάκος):
Μπαμπούνης, Ντέντης, Γεωργίου, Καλλίτσης, Τσούπρος, Αγιασοφίτης (67΄ Θαλασσινός Ι τΑ), Θαλασσινός Ι τΒ, Καψάλας (78΄ Ξυράφης), Γερογιάννης (87΄ Γεωργαντζής Ν), Ζουζουλής

ΑΟ Αιδηψός (Δημητρίου):
Μυλωνάς, Βασιλείου Γ, Βασιλείου Ι, Τριανταφύλλου, Αναγνώστου Μ, Σιρπτσιόγλου, Φώτου Χ (89΄ Μπατσιώτος), Φατσης, Ψύλλος (87΄ Καπλανάι), Αθανασίου, Γοργομάτης

Δείτε τα  2 γκολ της Αιδηψού

Δείτε φωτορεπορτάζ κάνοντας κλικ στη φωτογραφία που ακολουθεί

Σπουδαίος αγώνας στα Ζάρκα με τον Αμαρυνθιακό νικητή

Ένα πολύ όμορφο και ποιοτικό παιχνίδι παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο των Ζαράκων ανάμεσα στην τοπική ομάδα και τον Α.Ο Αμαρύνθου. Ένα παιχνίδι ανάμεσα σε δύο πολύ καλές ομάδες με πάρα πολλές φάσεις και με την μπάλα να πηγαίνει συνέχεια πάνω κάτω.
Τα Ζάρητρα κοίταξαν στα μάτια την ομάδα της Αμαρύνθου που βρίσκεται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα δεν κλείστηκαν καθόλου στα καρέ τους για να κρατήσουν το Χ κι αυτό το πλήρωσαν στο 84ο λεπτό του αγώνα όπου δέχτηκαν το γκολ.
Η ομάδα του Αλέκου Αλεξανδρή  έχασε πολλές και σημαντικές  ευκαιρίες να διευρύνει  το σκορ, αλλά έπεσε στον τερματοφύλακα των Ζαράκων που έκανε σημαντικές  και σωτήριες επεμβάσεις. Αναλυτικά οι φάσεις:
Στο 5ο λεπτό πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τα Ζάρκα με τον  Ντόβολη να εκτελεί απευθείας το φάουλ που κέρδισε ο ίδιος, αλλά τον τερματοφύλακα της Αμαρύνθου  να αποκρούει εντυπωσιακά. Μετά την απόκρουση η μπάλα στρώθηκε στον Παναγιώτου Ν.  αλλά το σουτ που έπιασε πέρασε άουτ.
Στο 7ο λεπτό τετ α τετ του Παναγιώτου Ν. η μπάλα ψηλά έξω από τα δοκάρια.
Στο 9ο λεπτό ωραίο σουτ του KODRAZIU, πολύ όμορφα έπεσε και έδιωξε ο Καλλιοντζής στην αριστερή του γωνία.
Στο 27ο λεπτό μετά από ωραία σέντρα του Κιμουλιάτη Αθ. ο KODRAZIU έπιασε δυνατό σουτ εξ επαφής, αλλά ο  Καλλιοντζής  με διπλή προσπάθεια είπε πάλι όχι.
Στο 30ο λεπτό δυνατό σουτ του Ανέστη από το ύψος του πέναλτι, όμορφα ο τερματοφύλακας των Ζαράκων σε κόρνερ.
Στο 38ο λεπτό σέντρα του MYRTEZA βρίσκει μόνο του τον Κιμουλιάτη Αθ. στο ύψος του πέναλτι, αλλά η κεφαλιά που έπιασε ο τελευταίος πέρασε λίγο έξω από τα αριστερό κάθετο δοκάρι.
Στο 44ο λεπτό ωραίο σουτ του Κιμουλιάτη Σπ. ωραία απέκρουσε ο Καλλιοντζής.
Στο 51ο λεπτό ωραίο σουτ του Ανέστη λίγο έξω.
Στο 68ο λεπτό σουτ του Κιμουλιάτη Σπ. έξω από την περιοχή η μπάλα λίγο έξω από τη συμβολή των δοκαριών.
Στο 70ο λεπτό τετ α τετ του Ντόβολη με τον τερματοφύλακα της Αμαρύνθου να πέφτει και να διώχνει σε κόρνερ.
Στο 74ο λεπτό ωραίο δυνατό γυριστό σουτ του Ανέστη η μπάλα λίγο έξω.
Στο 76ο λεπτό σουτ του KODRAZIU,  με υπερένταση και με την άκρη των δαχτύλων του ο Καλλιοντζής σε κόρνερ.
Στο 79ο λεπτό καρφωτή κεφαλιά του Σιλβέστρου λίγο έξω.
Στο 84ο λεπτό έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και λάθος διώξιμο των παικτών των Ζαράκων,  ο  KODRAZIU την έστρωσε στον αμαρκάριστο Σιλβέστρο που με κοντινό στο πλασέ την έστειλε στα δίχτυα του Καλλιοντζή.

Σε ανοδική πορεία το Τραχήλι 1-0 την Κύμη

Πολλή σημαντική νίκη κατάφερε να πετύχει η ομάδα του Τραχηλίου που με χρυσό σκόρερ για ακόμα μια φορά τον Μακρή Ν νίκησε την Κύμη με 1-0 πήρε βαθμολογική ανάσα, και άφησε τους φιλοξενούμενους ουραγούς στον βαθμολογικό πίνακα.
Ο αγώνας στο μεγαλύτερο μέρος του ήταν ισορροπημένος με πάθος και δυνατές μονομαχίες αλλά και αρκετές ευκαιρίες ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

Η πρώτη καλή ευκαιρία έγινε στο 18' όταν ο Λάμπρου έκανε επέλαση από δεξιά μπήκε στην περιοχή πέρασε την μπάλα πάνω από τον Τριανταφύλλου αλλά οι αμυντικοί προ της γραμμής του τέρματος απομάκρυναν.
Στο 25΄ ο Λάμπρου γύρισε την μπάλα στο Μακρή και αυτός μόνος από το σημείο του πέναλτι πλάσαρε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Τριανταφύλλου.
Στο 26' ο Δαφνής σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και υποχρεώνει τον Γεραντώνη σε εντυπωσιακή απόκρουση.
Στο 27' απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λάμπρου απέκρουσε ο Τριανταφύλλου.
Στο 30' σουτ του Πούρη κατέληξε άουτ.
Στο 31' ο Μακρής Ν κάνει ατομική ενέργεια από αριστερά σουτάρει και ο Τριανταφύλλου με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει.
Στο 33' η Κύμη έφτασε κοντά στο γκολ όταν ο Ρέτσας έκανε ατομική ενέργεια από αριστερά και τελευταία στιγμή έκοψε η άμυνα σε κόρνερ  στην εκτέλεση του οποίου η μπάλα έφτασε στον Πούρη που από το ύψος της περιοχής σούταρε και η μπάλα σταμάτησε στη ρίζα της αριστερής δοκού του Γεραντώνη.
Στο 37' ωραία ατομική ενέργεια και σουτ του Λάμπρου απέκρουσε ο τερματοφύλακας τον φιλοξενούμενων.
Στο 50' σε ανεπανάληπτο τετ α τετ βρέθηκε ο Μακρής Ν αλλά ο Τριανταφύλλου είπε και πάλι όχι .
Στο 55' ο Ρέτσας έκανε ωραία προσπάθεια και σουτ λίγο άουτ .
Και φτάσαμε στο 74' όταν σε μεγάλη μπαλιά προς την περιοχή της Κύμης ο Λάμπρου κερδίζει την μονομαχία στον αέρα και με κεφαλιά τροφοδοτεί τον Μακρή Ν ο οποίος με μονοκόμματο σουτ έξω από την περιοχή στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνία του Τριανταφύλλου και κάνει το 1-0.
Αυτή ήταν η μόνη φορά που νικήθηκε ο πολύ καλός τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, ήταν αρκετή όμως για να πάρουν οι γηπεδούχοι τους τρεις βαθμούς καθώς κράτησαν το υπέρ τους σκορ μέχρι το τέλος ,αφού η Κύμη δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση σε σουτ του Φώτη στο 90'που έφυγε λίγο άουτ.
Τραχήλι.
 Γεραντώνης,Μύρτο,Σέγκος Δ,Μιχελής,Μώρος,Ελμασλάρι,Σκολαρίκης(84'Μακρής Δ),Κουκουβάος(46' Σέγκος Α),Μακρής Ν,Λάμπρου,Γιαννούλης(90'Καδδίτης Κ).
Κύμη.
Τριανταφύλλου,Γέραλης,Φώτης,Τσάλας,Τσεκούρας,Δαφνής(46' Καρλής),Κέκης,Πούρης,Ρέτσας,(58' Πόγκας Ζ),Πόγκας Α,Πεταχτής.

Δεν τα κατάφερε ο Ηρακλής Χαλκίδας

Την ήττα γνώρισε ο Ηρακλής Χαλκίδας στην πρεμιέρα της volley League εκτός έδρας με 3-1 σετ από τον Παμβοχαικό. Οι παίχτες του Σ.Γκολίτση προετοιμασμένοι σωστά πήγαν στην Κορινθία για να αντιμετωπίσουν έναν αντίπαλο ο οποίος τα 2 τελευταία χρόνια έχει πραγματοποιήσει καλές παρουσίες στη Volley League. Το 1ο σετ ο Ηρακλής το έχασε με 25-18 αφού οι παίχτες του δεν μπήκαν καλά στο παιχνίδι. Στο 2ο σετ οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα από την αρχή και  πήραν το σετ με 19-25 και να ισοφαρίσουν σε 1-1. Στο 3ο σετ έγινε μεγάλη μάχη και ο Ηρακλής προηγήθηκε με 15-18 και 20-21 όμως οι γηπεδούχοι φάνηκαν πιο ψύχραιμοι στα καίρια σημεία και πήραν το σετ με 25-22. Στο 4ο σετ οι παίχτες του Ηρακλή φανερά επηρεασμένοι από την κούραση και χωρίς τα ψυχικά αποθέματα βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ και δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του σετ να απειλήσουν τους γηπεδούχους και έτσι το έχασαν με 25-20. Ο Ηρακλής Χαλκίδας παρά την ήττα του άφησε πολλές υποσχέσεις για την συνέχεια του πρωταθλήματος. Την επόμενη αγωνιστική ο Ηρακλής θα υποδεχθεί τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στο κλειστό της Κανήθου και θα χρειαστεί την βοήθεια των φίλων του για να μπορέσει να πάρει την νίκη.

Βόλτα της ''Βασίλισσας'' 81-55 τον Γ.Σ. Κύμης

'
Ονειρο ήταν και πάει,όποιοι από μας τους αισιόδοξους πίστευαν ότι ο Γυμναστικός Κύμης μπορούσε έστω και να κοντράρει την μεγάλη ΑΕΚ διαψεύστηκαν οικτρά.Μια ΑΕΚ που δεν άφησε ούτε σε ένα σημείο σημάδια αμφισβήτησης πέρασε σαν αέρας από το κλειστό Τ.Καμπούρης με το εμφατικό 81-55.

Γρήγορα φάνηκε ποιος θα ήταν το αφεντικό με την ομάδα του Γιούρι Ζντόβτς να παίρνει κεφάλι στο σκορ παρα την απουσία του Ντίξον από το αρχικό σχήμα
.Όλες οι άμυνες που δοκίμασε ο Μπρατσιάκος πήγαν στο βρόντο ενώ επιθετικά ο μόνος που πάλευε με τα θηρία ήταν ο Τουντζιαράκης.Το δεκάλεπτο έκλεισε με 6-29 και ήδη η εξέδρα που είχαν στήσει οι φιλοξενούμενοι είχε πάρει φωτιά.

Το κλειστό περισσότερο θύμιζε ΟΑΚΑ παρά Τ.Καμπούρης πράγμα που δείχνει πως αυτή δεν είναι έδρα που θα κρίνει στο μέλλον αποτελέσματα.Η ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό κλείνοντας το ημίχρονο με 14-46 έχοντας τον Ντίξον σε μόνιμη επαφή με το καλάθι.

Στο δεύτερο ημίχρονο δοκιμάστηκαν όλοι οι παίκτες και απο τους δύο προπονητές με το χαρακτηριστικό να σκοράρουν όλοι από τηνΑΕΚ εκτός του Σκουλίδα.Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αλλά και του αγώνα, ποιος άλλος,ο Ντίξον με 18 ενώ τον ακολούθησε ο Βασιλειάδης με 11,ενώ ακολούθησαν οΣάκοτα και οΙβάνοβιτς με 9 ,ο Μιλόσεβιτς με 8 και ο Μαυροειδής μμε 7.Απο τον Γ.Σ.Κύμης ο Μόργκαν με 11 ενώ ακολούθησαν οι Σχίζας,Τσούπκοβιτς και Ελ Αμίν με 9 και ο Τουντζιαράκης με 7.
                                              ΓΙΑΝΝΗΣ ΝΕΡΟΥΤΣΟΣ

Κοντά σε Ντιόντε Κρίστμας η Κύμη

Ο Β.Μπρατσιάκος στην συνέντευξη τύπου μετά το τέλος του παιχνιδιού με την Α.Ε.Κ. ανακοίνωσε  την απόκτηση του Στέφαν Αντεκμπόγιε. Η ομάδα της Κύμης όμως είναι πολλή κοντά σε ακόμα μία προσθήκη. Βρίσκεται σε συζητήσεις με έναν παλιό γνώριμο της Basket League τον Ντιόντε Κρίστμας. Ο τριαντάχρονος γκαρντ έχει φορέσει παλαιότερα την φανέλα του Πάοκ του Άρη και του Ρεθύμνου. Αν πραγματοποιηθεί η μεταγραφή αυτή θα δυναμώσει την ομάδα της Κύμης στην περιφέρεια γιατί όπως φάνηκε και σήμερα αντιμετωπίζει αρκετά προβλήματα.

Ο Νταβόρ Γιακόβλεβιτς στην Δροσιά.

Επιστροφή στους αγωνιστικούς χώρους για τον Νταβόρ Γιακόβλεβιτς  και μάλιστα σε μια δύσκολη περίοδο, αφού θα είναι ο νέος προπονητής του ΑΠΚΟ Δροσιάς και μαζί με τον συνεργάτη του Γιώργο Αντωνίου καλούνται να ορθοποδήσουν τον ΑΠΚΟ που στο φετινό πρωτάθλημα έχει ξεκινήσει με 4 ήττες.
Ο Νταβόρ έχει και παλαιότερα δείξει δείγματα γραφής και σε δύσκολες καταστάσεις έχει ανταποκριθεί με επιτυχία.
Αυτό καλείται να κάνει και τώρα.Η εμπειρία και οι γνώσεις του στο ποδόσφαιρο είναι γνωστές.
Να ευχηθούμε καλή επιτυχία στον Νταβόρ Γιακόβλεβιτς και στον Γιώργο Αντωνίου στο δύσκολο στοίχημα που ανέλαβαν.

Δημ. Τσαϊνης: Μάθαμε απο τα λάθη μας και ξεκινάμε μηδενίζοντας το κοντέρ

Στον Χρήστο Μπεκιάρη και στην εκπομπή του στο Ράδιο Ιστιαία, ΜΕΤΑ το 90 στους 100,4, μίλησε τηλεφωνικά ο Πρόεδρος της ΑΕΚ Νέου Πύργου Δημήτρης Τσαϊνης.

Η ομάδα μετά απο 10 μήνες σχεδόν απουσίας απο τα γήπεδα, επέστρεψε και συμμετέχει στην Γ΄ Κατηγορία.

Ο Δ. Τσαϊνης μας μιλάει για αυτό το νέο ξεκίνημα, για την Ακαδημία Νέου Πύργου αλλά και για την απόφαση του γιού του να συμμετέχει στην ΑΕ Ιστιαίας.

Ακούστε όλη την συνέντευξη στο Video που ακολουθεί

Ευβοϊκός Γ.Α.Σ Δελτίο τύπου

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Η Κ.Ο.Ε στο πλαίσιο του Αναπτυξιακού Προγράμματος της Κολύμβησης, υλοποιεί το πρόγραμμα Επίλεκτων κολυμβητών-τριών και για την περίοδο 2016-17, ηλικίας 12-13-14-15 ετών, γεννηθέντων τα έτη 2002-03-04-05, για ολόκληρη τη χώρα.
Οι επιλεγμένοι αυτοί κολυμβητές-τριες παραμένουν στο πρόγραμμα έως τον Αύγουστο του 2017.
Κατά την διάρκεια αυτής της περιόδου με την συμμετοχή των προσωπικών τους προπονητών, οι κολυμβητές-τριες συμμετέχουν σε προπονητικές συναντήσεις, σε επιστημονική παρέμβαση, διαλέξεις, σωματομετρήσεις, μέτρηση γαλακτικού, βιντεογραφίσεις-κινηματική ανάλυση και άλλες αναπτυξιακού περιεχομένου δραστηριότητες και στο τέλος επιλέγονται να συμμετέχουν σε πολυήμερα κάμπινγκ προετοιμασίας.
Από τον Ευβοϊκό Γ.Α.Σ. επιλέχθηκαν για τις επιδόσεις τους ο 14χρονος Μπουζάλας Γιώργος και η 12χρονη Χαμαλίδη Αναστασία.

ΕΥΒΟΙΚΟΣ Γ.Α.Σ.

Ξεκινάει το Σ/Κ το πρωτάθλημα Volley ball League

Το Σάββατο ξεκινάει το ταξίδι του Ηρακλή Χαλκίδας στην μεγαλύτερη τη τάξη Εθνική κατηγορία. Δώδεκα ομάδες ρίχνονται στην μάχη του Φιλέ για την περίοδο 16-17.

Με τις ευχές όλης της Εύβοιας ο Ηρακλής Χαλκίδας αγωνίζεται την πρώτη αγωνιστική στο Γυμναστήριο Βέλου Βόχας αντιμετωπίζοντας τον Παμβοχαϊκό.

Οι οχτώ του κυπέλλου Ευβοίας

Την πρόκριση στην ημιτελική φάση του κυπέλλου Ευβοίας εξασφάλισαν οι 8 ομάδες που συνεχίζουν και θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους για τα επόμενα 4 εισιτήρια των ημιτελικών
Οι 6 είναι από την μεγάλη κατηγορία και οι 2 από την Β' κατηγορία.
Την Δευτέρα 24 Οκτωβρίου θα γίνει η κλήρωση των τεσσάρων αγώνων του θεσμού στα γραφεία της ΕΠΣ Ευβοίας.

Οι οχτώ των ημιτελικών

Κύπελλο σήμερα Τετάρτη 2 Νοεμβρίου 2016

Με τους δύο πρώτους προημιτελικούς συνεχίζεται το κύπελλο Ευβοίας την Τετάρτη 2 Νοεμβρίου.
Είναι οι πρώτοι αγώνες, αφού υπάρχει και ρεβάνς.

Στο Πάρκο του Λαού η ΑΕΚ Χαλκίδας υποδέχεται τον Λήλα Βασιλικού, και η Σκεπαστή των Ηρακλή Ψαχνών. Και οι δύο αγώνες θα αρχίσουν στις 15:00

Το πρόγραμμα:
ΑΕΚ Χαλκίδας - Λήλας Βασιλικού    Γήπεδο Πάρκο Λαού
Σκεπαστή - Ηρακλής Ψαχνών          Γήπεδο Σκεπαστής

Οι άτακτοι της περασμένης αγωνιστικής

Ανακοινώθηκαν οι ποινές του περασμένου Σ/Κ από την πειθαρχική Επιτροπή της ΕΠΣ Ευβοίας.