Ταξιάρχης – Κήρινθος 2-0

Σε έναν αγώνα για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος, ο Ταξιάρχης επιβλήθηκε στην έδρα του της Κηρίνθου.
Η ομάδα του Ταξιάρχη μπήκε στο γήπεδο πιέζοντας τον αντίπαλο και κατάφερε νωρίς να προηγηθεί. Και η Κήρινθος όμως δεν το έβαλε κάτω λεπτό και προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια χωρίς να τα καταφέρει και ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου δέχθηκε και το δεύτερο τέρμα.
Το Β΄ ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς φάσεις, άλλα στο 67΄ και στο 68΄ οι φιλοξενούμενοι έχασαν δύο καλές ευκαιρίες, με τον Ταξιάρχη να απαντά στις προσπάθειες  στο 72΄με τον Βασιλείου.
Στο 80΄ ο Χρήστος Γκαμίλης είδε δεύτερη κίτρινη και έτσι άφησε τους γηπεδούχους με 10 παίκτες για τον υπόλοιπο αγώνα.

Φάσεις και γκολ

7΄ Σουτ του Βασιλείου από το ημικύκλιο της περιοχής του Μπίλα, στέλνει την μπάλα λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι του.
17΄ Μια όμορφη ενέργεια του Χρήστου Γκαμίλη είχε στόχο, αφού ξεγέλασε την άμυνα και σχεδόν και τον ίδιο τον Μπίλα  και εύκολα άνοιξε το σκορ, 1-0.
26΄ Ο Σεφέρης δίνει στον Θαλασσινό που μέσα στην μικρή περιοχή σουτάρει λίγο άουτ.
33΄ Μετά από κόρνερ του Γκαμίλη η κεφαλιά του Δαρζέντα τερματίζει έξω από το κάθετο του Μπίλα.
40΄ Τετ α τετ του Γκαμίλη με τον Μπίλα τελειώνει με σουτ του πρώτου που στέλνει την μπάλα στο στήθος του δεύτερου.
44΄ Ο Κουτσογιωργάκης Γ δίνει ωραία στον Δημητράκη που με ευθύβολο σουτ βρίσκει δίχτυα, 2-0.
67΄ Σουτ του Σεφέρη μέσα από την περιοχή διώχνει πάνω σχεδόν στην τελική γραμμή ο αρχηγός του Ταξιάρχη Τσαμούρογλου.
68΄ Απ ευθείας μακρινό φάουλ με στόχο τα δίχτυα, διώχνει με ένταση και με γροθιές ο Μουρίδης.
72΄ Ο Βασιλείου σουτάρει με στόχο τα δίχτυα, αλλά δύσκολα ο Μπίλας διώχνει σε κόρνερ.
80΄ Ο Γκαμίλης βλέπει τη δεύτερη κίτρινη για φάουλ στον Θαλασσινό και αφήνει τον Ταξιάρχη με 10 παίκτες.
90+  Και πάλι με απευθείας φάουλ ο Γεωργίου έχει στόχο τα δίχτυα του Μουρίδη που όμως διώχνει σε κόρνερ με γροθιές.