Στο 92' η Αιδηψός πήρε τη νίκη απο το Αυλωνάρι με 1-0

Ένα πολύ ωραίο αγώνα – διαφήμιση του ποδοσφαίρου παρακολουθήσαμε σήμερα  στο γήπεδο Λουτρών Αιδηψού, όπου ο ΑΟ Αιδηψός φιλοξένησε την ομάδα του Αυλωναρίου για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος.
Ο αγώνας ήταν γρήγορος, με συνεχείς αντεπιθέσεις και πολλές ευκαιρίες και από τις δυό πλευρές, με το γκολ όμως να μην έρχεται. Και εκεί που λέγαμε πως τελείωσε ισόπαλο, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μακρής, έδωσε τη νίκη και τους βαθμούς στους γηπεδούχους.

Φάσεις
30΄΄   Πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα, ο Μπρολίν εκτελεί σουτ από κοντά, όμως ο Ψαρράς αποκρούει σε κόρνερ.
1΄  Ο Τσαλιαγκός από τη μικρή περιοχή σουτάρει και ο Ψαρράς μπλοκάρει σταθερά.
3΄  Ο Χ. Φώτου από την γωνία της μικρής περιοχής σουτάρει αλλά με προβολή αμυνόμενος διώχνει σε κόρνερ.
18΄ Μακρινό και δυνατό σουτ του Τίτο Μπιμπάι, μπλοκάρει σταθερά ο Τζαβάρας.
21΄ Ο Τίτο Μπιμπάι μπαίνει μόνος του στην περιοχή ξεγελώντας δυο – τρεις αμυνόμενους και πλασάρει στην άλλη πλευρά της περιοχής που βρίσκεται ο αδελφός του Αντριάνο. Εκείνος στέλνει την μπάλα λίγο έξω από το δεύτερο δοκάρι του Τζαβάρα.
37΄ Ο Τσαλιαγκός τροφοδοτεί τον Μπασούκο που στέλνει την μπάλα λίγο έξω από το κάθετο του Ψαρρά.
45΄ Μετά από φάουλ για το Αυλωνάρι, ο Καραλής σουτάρει δυνατά και η μπάλα βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι και στην επιστροφή της η μπάλα, βρίσκεται στα πόδια του Μπρολίν που όμως βρίσκεται με την πλάτη στα δίχτυα και μέχρι να κοντρολάρει, αμυνόμενος της Αιδηψού την διώχνει.
47΄ Ο Τίτο Μπιμπάι σουτάρει για τα δίχτυα, αλλά η μπάλα κοντράρει σε πόδι αμυνόνου και τερματίζει κόρνερ.
51΄  Σε αναμπουμπούλα μέσα στην περιοχή του Τζαβάρα, βρίσκεται και ο Τίτο Μπιμπάι και ο Χ. Φώτου που προσπαθούν για το γκολ, με τον Καραλή να διώχνει πάνω στην τελική γραμμή.
63΄ Ο Φραγκής εκτελέι φάουλ και από κοντά ο Καραλής με το κεφάλι ψάχνει για δίχτυα, αλλά ο Ψαρράς του λέει «όχι» στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ.
68΄ Αυτή τη φορά ο  Τζαβάρας λέει «όχι» στον Αντριάνο Μπιμπάι και διώχνει σε κόρνερ.
79΄ Ο Βασιλείου με μακρινό σουτ στέλνει την μπάλα λίγο έξω από το δεύτερο δοκάρι.
82΄ Ο Μακρής βρίσκεται τετ α τετ με το Τζαβάρα και το πλασέ του το διώχνει με τα πόδια.
92΄ Ο  Μακρής στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων μπαίνει στην περιοχή, πλασάρει τον Τζαβάρα, πηδάει από πάνω του και καταλήγει μαζί με την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας τη νίκη αλλά και ψυχολογική ένεση στην Αιδηψό, 1-0.

ΑΟ Αιδηψός (Δημητρίου)
Ψαρράς, Χασανάι, Βασιλείου, Γλύκος, Αναγνώστου Μ, Σιρπτσιόγλου, Φώτου Χ (68΄ Μακρής), Αναγνώστου Ν, Μπιμπάι Α, Μπιμπάι Τ, Μάρκου

AO Αυλωναρίου (Μπασούκος)
Τζαβάρας, Μπεργκενάκου, Φραγκής (86΄ Παππάς), Καραλής, Κόκκος, Παπίλας, Μπασούκος, Ιωαννίδης (75΄ Περιβολάρης), Τσαλιακός, Ζαχαριάς, Μπρολίν Οντιαμπό (75΄ Καρλής)

Διαιτητής: Γκάτσος
Βοηθοί: Σπανός – Ιωάννου

Δείτε φωτορεπορτάζ κάνοντας κλικ στη φωτογραφία που ακολουθεί
Aμέσως πιο κάτω ακούστε τί δήλωσαν και οι δύο προπονητές μετά το τέλος του αγώνα