Σαν σήμερα 23 Απριλίου 2017: Νίκη στην Κέρκυρα η ΑΕ Ιστιαίας 1-0 τον Αστέρα Πετριτή

Την 5η συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η ΑΕ Ιστιαίας στο πρωτάθλημα παίρνοντας την νίκη μέσα στην Κέρκυρα επί του Αστέρα Πετριτή σε ένα αγώνα όπου η ΑΕ Ιστιαίας έπαιξε έξυπνα και πήρε το τρίποντο.
Με άμυνα που ήταν εξαιρετική στο πρώτο μέρος η ΑΕ δεν επέτρεψε κινδύνους στην εστία του Μάλτζαρη και το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα 0-0.
Στην επανάληψη η ομάδα της Ιστιαίας βγήκε μπροστά, απείλησε τον Αστέρα χάνοντας τρεις ευκαιρίες με τον Ίβιτς στο 55', και τον Αλεξίου στο 59' και στο 65..
Κατάφερε όμως στο 84' να πάρει την νίκη με γκολ που σημείωσε με κεφαλιά ο Πανάκης μετά από εκτέλεση κόρνερ του Θόρια 0-1 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.