Άτυχη η ΑΕ Ιστιαίας αποκλείστηκε από το κύπελλο

Με ένα γκολ λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου η Νίκη Βόλου απέκλεισε την ΑΕ Ιστιαίας από τον θεσμό του κυπέλλου σε ένα αγώνα μοιρασμένο στο πρώτο μέρος με λίγες καλές φάσεις, ενώ στην επανάληψη η ΑΕ Ιστιαίας μπήκε δυνατά, έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες να πετύχει την ισοφάριση, πίεσε, ήταν καλύτερη και είχε μια άτυχη στιγμή στο 91' όπου τα δοκάρια έσωσαν τη Νίκη Βόλου
Χωρίς ρυθμό ξεκίνησε ο αγώνας, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να πλησιάσουν τη εστία του Μπιμπάϊ και στο 42' στην μοναδική ουσιαστική επίθεση ο Ζενούνης από κοντά σχεδόν προ κενής εστίας άνοιξε το σκορ για την Νίκη 1-0.
Στην επανάληψη η Ιστιαία μπήκε πιο δυνατά με στόχο την ισοφάριση.
Στο 49' ο Γκολκίπερ της Νίκη βόλου με εντυπωσιακή επέμβαση έσωσε την εστία του σε δυνατό σουτ του Αλεξίου.
Στο επόμενο λεπτό 50' μακρινό σουτ του Νικολέτου με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.
Στο 80' η Ιστιαία είχε ευκαιρίες σε δύο συνεχόμενες εκτελέσεις κόρνερ αλλά δεν κατάφερε να τις εκμεταλλευτεί.
Στο 91' η Ιστιαία πλησίασε την ισοφάριση όταν μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ ο Νικολέτος έστειλε την μπάλα να τραντάζει τα δοκάρια της Νίκης Βόλου που γλύτωσε τη ισοφάριση.
Η λήξη του αγώνα βρήκε την Νίκη Βόλου Νικήτρια με 1-0 να περνά στην επόμενη φάση του κυπέλλου της Γ' Εθνικής.