Μάγκες από την Κύμη

Την νίκη και παράλληλα την πρόκριση στην επόμενα φάση του κυπέλλου πήρε η Κύμη επικρατώντας του Ρεθύμνου με σκορ 87-77.
Πολύ καλό παιχνίδι με αρκετές εναλλαγές στο σκορ παρακολούθησαν οι περίπου 500 φίλοι του μπάσκετ που βρέθηκαν στο κλειστό της Κανήθου.
Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 20-20.
Στα μέσα του 2ου δεκαλέπτου το Ρέθυμνο ξέφυγε με 10 πόντους με 25-35 όμως η Κύμη με μπροστάρη τον Τουτζιαράκη και τον Ελ Αμιν κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με 46-44.
Στο 3ο δεκάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και έτσι βρήκε την Κύμη να προηγείται 64-63.
Στο 4ο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε ακατάλληλο για καρδιακούς αφού οι 2 ομάδες πηγαίναν πόντο πόντο.
Τρία λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν 77-77 όμως εκεί μίλησε η καρδιά του Σιγγούνα ο οποίος με 2 επιθετικά ριμπάουντ και ισάριθμα καλάθια και το καυτό χέρι του Παμπλαντ ο οποίος με 2 τρίποντα έδωσαν την νίκη στους Κουμιώτες με 87-77.Επόμενος αντίπαλος για την Κύμη εκτός έδρας ο Ιστορικός Πανιώνιος.